Brit, ktorý prežil otravu novičkom, sa bojí o život. Má vážne zdravotné problémy

Brit Charlie Rowley bol otrávený novičokom
Brit Charlie Rowley bol otrávený novičokom Zdroj: YouTube

Myslí si, že ho jed zabije do 10 rokov.

Brit Charlie Rowley, ktorý bol v júni vystavený účinkom smrtiacej nervovoparalytickej látky novičok, povedal, že má závažné problémy so zrakom a pohyblivosťou, a obáva sa, že tento jed ho do desiatich rokov zabije. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Rowley (45) začal mať zdravotné ťažkosti v júni neďaleko anglického mesta Salisbury po tom, čo sa dostal do kontaktu s novičkom, ktorý bol o niekoľko mesiacov skôr použitý pri útoku na bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Rowley, Skripaľ a jeho dcéra prežili, ale Rowleyho partnerka Dawn Sturgessová, ktorá takisto prišla do kontaktu s jedom, v nemocnici zomrela.

Rowley uviedol pre britské nedeľné noviny Sunday Mirror, že sa vrátil do nemocnice na liečbu, pretože stráca zrak a nie je schopný používať jednu ruku. Muž dodal: "Stále mám strach, že ma novičok zabije, keď znovu dostanem nejakú vírusovú chorobu."

https://www.youtube.com/watch?v=-tpk7iKAIiE


Tento muž otrávený novičkom v anglickom meste Amesbury pred niekoľkými mesiacmi tvrdil, že látkou bola naplnená fľaštička od parfumu, ktorú nič netušiac daroval svojej partnerke. Rowleyho našli 30. júna - spolu s jeho o rok mladšou priateľkou Sturgessovou - v bezvedomí v ich dome v Amesbury. Rowley nakoniec otravu prežil, zatiaľ čo Sturgessová 8. júla zomrela.

Rowley následne uviedol, že si už nedokáže spomenúť, kde našiel sklenenú fľaštičku s parfumom známej značky, ktorá bola stále zabalená v krabičke a plastovom obale. On sám si k tekutine v nádobke privoňal, zatiaľ čo jeho partnerka si ju nastriekala na zápästie. Nádobka podľa Rowleyho obsahovala "olejovitú látku", ktorá "nevoňala ako parfum".

Podľa britských expertov boli Rowley a Sturgessová otrávení novičkom z rovnakého zdroja, aký bol použitý pri otrave Skripaľa a jeho dcéry. Skripaľovcov našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury, čo je len niekoľko kilometrov od Amesbury.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Charlie Rowley

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.