Zahraničné

Nové pravidlá v lietadlách: Koniec vypnutých mobilov!

Telefonovanie v lietadle
Zdroj: Shutterstock.com

EÚ rozširuje možnosť používania elektronických zariadení na palube lietadiel.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) aktualizovala svoje usmernenia o používaní prenosných elektronických zariadení na palube, vrátane inteligentných telefónov, tabletov, a elektronických čítačiek, vo všetkých fázach cestovania, od vzletu až po pristátie.

Agentúra potvrdzuje, že tieto zariadenia môžu zostať počas cestovania zapnuté v „režime lietadlo," čiže v režime, keď elektronické zariadenie nevysiela, a to aj počas rolovania, vzletu a pristávania.

Zdroj: Shutterstock.com

Eurokomisár pre dopravu Siim Kallas v tejto súvislosti požiadal agentúru EASA, aby urýchlila svoju bezpečnostnú revíziu používania elektronických zariadení na palube v režime vysielania. Očakáva sa, že nové usmernenia sa uverejnia už začiatkom roka 2014.

Ďalším krokom bude revízia možností ako sa na palube lietadla pripojiť na sieť. Revízia si vyžiada svoj čas a musí sa zakladať na dôkazoch.

V súčasnosti letecké spoločnosti vo všeobecnosti nepovoľujú telefónne pripojenie alebo pripojenie wi-fi od chvíle, keď sa dvere lietadla zavrú, až do príchodu lietadla do cieľového letiska. Pripojenie na sieť je možné iba v špeciálne vybavených lietadlách, ktoré majú možnosť pripojiť zákazníkov na sieť len v cestovnej nadmorskej výške.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.