Ako vyzerá výbuch metánu? Ohnivé peklo nemáte šancu prežiť

Horiace sviečky za obete výbuchu v bani v Karvinej.
Zdroj: Ivan Melicher/TV Markíza

Metán v bani OKD bol najmenej 4,5-krát nad normou.

Koncentrácia metánu pri štvrtkovej tragédii v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji musela byť proti predpisom najmenej 4,5-násobná. V piatok to uviedol hovorca Českej banskej správy Bohuslav Machek. Nechcel však špekulovať, ako mohlo dôjsť k takémuto javu, podľa neho treba počkať na výsledky preverovania, ktoré má na starosti Obvodný banský úrad v Ostrave. Napísal to spravodajský portál Novinky.cz a dodal, že Poľsko vyhlásilo na nedeľu štátny smútok.

Počas väčšej koncentrácie metánu v bani musel zaúčinkovať aj nejaký "spúšťač", a ten je tiež predmetom vyšetrovania - podľa Macheka tam mohol byť nejaký prírodný vplyv, ľudská chyba, prípadne technické zlyhanie, ktoré mohlo takisto výbuch spôsobiť.

Ide o veľmi nebezpečný plyn

Keď v bani vybuchne metán, začne pod zemou úplne peklo. Ide o veľmi nebezpečný plyn, ktorý nie je vidieť ani cítiť. Je mierne ľahší ako vzduch a stúpa teda k stropu.

Metán v banských štôlňach exploduje vtedy, keď je koncentrácia metánu medzi deviatimi až pätnástimi percentami. Aby k výbuchu došlo, stačí potom len malá iskra. Tú môžu vytvoriť napríklad bežné pracovné nástroje.

Ak sa nachádzate v centre výbuchu a následného požiaru, nemáte šancu prežiť," píše poľský portál fakt.pl. Teplota totiž dosahuje až 1200 stupňov Celzia. Pri tejto teplote nastávajú problémy s dýchaním, popáleniny kože a dýchacích ciest. Jedinou šancou baníkov je nájsť chodbu, v ktorej prúdi čerstvý vzduch.

Zdroj: Profimedia.sk

Pred viac ako 40 rokmi došlo k podobnej tragédii tiež na neďalekom dole ČSA. Pri výbuchu metánu vtedy zomrelo 31 baníkov a ďalších 14 skončilo v nemocnici. Dnes koncentráciu metánu stráži moderná technika. Napriek tomu má príroda v podzemí stále veľké slovo.


KARVINÁ/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Metán

Dôležité udalosti