V Bani ČSM už nehorí, riziko ďalšieho výbuchu ostalo

Důl ČSM Stonava.
Zdroj: Ivan Melicher/TV Markíza

Pracovníci firmy OKD vytiahli z podzemia telá ďalších troch baníkov.

Pracovníci firmy OKD vytiahli v nedeľu z podzemia telá ďalších troch baníkov, ktorí prišli o život vo štvrtok pri výbuchu metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji. V bani už prestalo horieť, krátky prieskum však ukázal, že riziko výbuchu tam stále hrozí. V Poľsku vyhlásili na nedeľu deň štátneho smútku. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Pri nešťastí v českej Bani ČSM v okrese Karviná, ktorá je súčasťou spoločnosti OKD, zomrelo vo štvrtok popoludní 13 baníkov, z toho 12 bolo Poliakov a jeden Čech. Traja zranení sú v nemocnici, jeden z nich bojuje o život.

Podľa správy ČT24 sa situácia v podzemí v Bani ČSM Sever v obci Stonava v okrese Karviná v nedeľu výrazne upokojila a požiar dohorel. Miesto banského nešťastia sa tak vydalo preskúmať šesť banských záchranárov.

Napriek tomu, že sa vytiahnutie ďalších obetí z bane nepredpokladalo, záchranárom sa podarilo vytiahnuť ďalšie tri telá. Uviedol hovorca OKD Ivo Čelechovský. Tento proces bude podľa neho ďalej pokračovať zrejme v januári.

Vo štvrtok sa banským záchranárom podarilo dostať z miesta nešťastia prvú z celkovo 13 obetí tragédie.

Nedeľňajší prieskum taktiež ukázal, že v bani už viac nehorí. Sú tam však stále veľmi rizikové miesta s vysokou koncentráciou metánu a kyslíka. Pokiaľ by došlo k zmiešaniu plynov, hrozil by ďalší výbuch. Nebezpečný priestor preto uzavreli.

V Poľsku si v nedeľu obete štvrtkového nešťastia pripomínajú obyvatelia štátnym smútkom. Vlajky na verejných budovách sú stiahnuté na pol žrde, na poludnie sa v Katoviciach za mŕtvych baníkov konala smútočná omša.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Baňa

Dôležité udalosti