Baníci sa po výbuchu metánu vo štvrtok vrátia do práce, rozhodlo OKD

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Pri výbuchu zahynulo 13 baníkov, z toho 12 poľských a jeden český, a ďalších desať utrpelo zranenia.

Česká ťažobná spoločnosť OKD na Štedrý deň ráno rozhodla, že vo štvrtok 27. decembra sa v súlade s pôvodným harmonogramom obnoví fáranie baníkov v Bani ČSM v obci Stonava v okrese Karviná, kde došlo minulý týždeň vo štvrtok k výbuchu metánu. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Fáranie bude len v častiach bane, ktoré nešťastie nezasiahlo. Pri výbuchu zahynulo 13 baníkov, z toho 12 poľských a jeden český, a ďalších desať utrpelo zranenia.

"Dnes ráno rozhodol vedúci likvidácie havárie o ukončení havarijného stavu v oblasti postihnutej výbuchom metánu. Oblasť 29. sloja bola uzavretá hrádzami odolnými proti výbuchu a je inertizovaná dusíkom. V priebehu niekoľkých týždňov tu budú vykonávané iba kontrolné merania koncentrácií plynov zo zavedených sond," uviedol v pondelok hovorca OKD Ivo Čelechovský. Uzatvorený priestor má podľa neho rozlohu približne 500 x 500 metrov.

V čiernouhoľnej bani pracuje okolo 800 baníkov. Všetci museli po minulotýždňovej tragédii z 20. decembra zostať doma a dostávajú 100 percent platu.

Pamiatku usmrtených baníkov si na Štedrý deň na polnočných omšiach uctia ľudia v okresoch Karviná a Ostrava v Moravskosliezskom kraji. Priamo v Stonave sa budú konať dve vianočné omše za obete výbuchu, jedna o 21.00 h SEČ a druhá 25. decembra o 10.15 h SEČ. Oltár Svätej Barbory, ktorá je patrónkou baníkov, bude strážiť hliadka v baníckych uniformách.

V Katedrále Božského Spasiteľa v historickom centre Ostravy na Štedrý večer odslúži polnočnú omšu za obete banského nešťastia ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz s pomocným biskupom Martinom Davidom, dodal informácie portál Novinky.cz.

KARVINÁ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Baníci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.