Filipínčanov znepokojuje najaktívnejšia sopka, po erupciách chrlila oblaky popola

Šťastný výherca.
Zdroj: TASR/AP

K jej erupcii došlo naposledy 13. januára tohto roku a úrady vtedy nariadili evakuáciu viac ako 80.000 obyvateľov.

Najaktívnejšia filipínska sopka Mayon chrlila vo štvrtok po dvoch erupciách oblaky popola, informovala agentúra DPA.

Tamojší vedci varovali pred náhlymi výbuchmi, prúdmi lávy a padaním popola a skál na vrchných a stredných úbočiach sopky. 

Oblaky dymu stúpali po prvej erupcii do výšky 600 metrov a po druhej 200 metrov nad jej vrcholom.

Podľa Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie platí zóna ohrozenia v okruhu šiestich kilometrov okolo sopky a niekde až v okruhu siedmich kilometrov.

K erupcii sopky Mayon došlo naposledy 13. januára tohto roku a úrady vtedy nariadili evakuáciu viac ako 80.000 obyvateľom okolitých miest a dedín.

Sopka Mayon, vysoká 2480 metrov, sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila.

Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou atrakciou pre horolezcov a turistov, ale v uplynulých 500 rokoch vybuchol asi 50-krát, niekedy aj explozívne.

Najničivejšia erupcia sa odohrala v roku 1814, keď zahynulo viac ako 1200 ľudí a mesto Cagsawa sa ocitlo pod nánosmi vulkanického bahna.

Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.

MANILA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Popol

Dôležité udalosti