Zahraničné

Povodne na Balkáne majú vyše 40 obetí

povoden srbsko.jpg

Najviac ľudí zomrelo v Bosne.

Vyše 40 mŕtvych si už vyžiadali katastrofálne povodne, ktoré v posledných dňoch zasiahli Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Chorvátsko. Väčšinu obetí hlásia z Bosny, srbské úrady zatiaľ hovoria o 17 obetiach. Štyri hlásili už v piatok, 13 mŕtvych tiel dnes objavili v zatopenom meste Obrenovač.


Premiér Aleksandar Vučič povedal, že počet obetí určite vzrastie a oficiálny počet mŕtvych zverejnia, až keď voda úplne opadne. "Situácia je katastrofálna," povedal Vučič s tým, že ide o tisícročnú vodu, a nie o storočnú.

Bosna a Hercegovina

Povodne si vyžiadali vyše 20 mŕtvych v Bosne a Hercegovine, kde je situácia taktiež kritická. Úrady taktiež očakávajú nárast počtu obetí. Zosuvy pôdy pripravili o domovy stovky ľudí. Bahno zavalilo domy, cesty aj celé dediny, celkovo zaznamenali najmenej 300 zosuvov.

Zo vzduchu podľa agentúry AP vyzerá tretina Bosny, väčšinou na severovýchode krajiny, ako veľké, rozbahnené jazero. V zasiahnutej oblasti žije asi milión obyvateľov, z ktorých najmenej 150-tisíc nemá elektrickú energiu. Na mnohé miesta sa dá dostať len zo vzduchu. Pri záchranných prácach už pomáhajú helikoptéry z krajín EÚ.

Podľa premiérky bosnianskej Srbskej republiky Zeljky Cvijanovičovej sú škody väčšie než počas občianskej vojny v 90. rokoch. 

Srbsko

V Srbsku sa na povodňovú vlnu pripravuje aj Belehrad, kde by mala Sáva kulminovať v utorok alebo v stredu. Od soboty večera tisíce dobrovoľníkov i profesionálov posilňuje protipovodňové zábrany vrecami s pieskom.

Tisíce dobrovoľníkov a vojakov sa snažia upevniť aj hrádze v okolí uhoľnej elektrárne Kostolač, ktorá zásobuje elektrinou až 20 percent krajiny. Ohrozená je aj najväčšia elektráreň v meste Obrenovač, ktorého väčšina je stále pod vodou. Výroba elektrickej energie v Srbsku klesla pre povodne o 40 percent, úrady preto vyzvali občanov, aby šetrili energiou.

Povodne zasiahli aj východný cíp Chorvátska, kde o život prišiel jeden človek a dvaja sú nezvestní. Z postihnutej oblasti museli evakuovať asi 3 000 ľudí.

BALKÁN/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti