Po študentských protestoch v Albánsku vymenil premiér polovicu vlády

Chybná poštová známka
Chybná poštová známka Zdroj: AP Photo/ Hektor Pustina

Študenti albánskych štátnych univerzít bojkotovali vyše dva týždne vyučovanie a demonštrovali proti vysokému školnému, ako aj ďalším poplatkom spojeným so štúdiom.

Albánsky premiér Edi Rama zmenil v piatok obsadenie postov vo svojej vláde, čím reagoval na protesty študentov štátnych univerzít, ako aj sťažnosti na korupciu a neefektívnosť z radov opozície. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Reorganizácia vlády sa dotkla ôsmich z 15 členov Ramovho kabinetu vrátane ministrov financií a zahraničných vecí. Svoj post musela opustiť aj vicepremiérka Senida Mesiová, ktorú vystrieda doterajší zákonodarca Erjon Brace.

Rama, ktorý stojí na čele vládnucej Socialistickej strany Albánska, však vyhlásil, že odvolaní ministri budú mať dôležitú úlohu pri komunálnych voľbách v júni 2019.

Študenti albánskych štátnych univerzít bojkotovali vyše dva týždne vyučovanie a demonštrovali proti vysokému školnému, ako aj ďalším poplatkom spojeným so štúdiom. Ich zástupcovia vyčítali Ramovej sociálnodemokratickej vláde, že poplatky na štátnych univerzitách sústavne zvyšuje bez toho, aby zároveň zlepšovala podmienky štúdia.

Opozícia zase obviňovala ministrov z korupcie a neefektívneho vládnutia.

TIRANA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme študenti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.