Britské deti straší v televízii nový "záporák" - kocka cukru

cukor_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Školské jedálne majú rafinovaný cukor v jedlách výrazne znížiť.

Cukor ako biele zlo, ktoré vás naháňa a nedá sa pred ním ujsť. Krátke animované videá s takouto tematikou sa objavili v britských televíziách. Apelujú na rodičov aj ich ratolesti, ktoré jedia podľa štatistík rekordne veľa cukru. Niet divu, že sú malí Briti najobéznejší v Európe.

Milujeme sladké veci. Ale príliš veľa cukru vedie k vážnym ochoreniam, ako napríklad cukrovka 2. typu a kardiovaskulárne choroby. Našli sme jednoduchý spôsob ako znížiť príjem cukru. Volíme menej sladké verzie toho, čo jeme každý deň.

Aj takto bojuje britská vláda proti detskej obezite. Ministerstvo zdravotníctva si zmenu detského jedálnička dala za jeden zo svojich primárnych cieľov. Opiera sa o štatistiky, ktoré sú alarmujúce. 10-ročné britské dieťa by podľa pediatrov malo zjesť maximálne 24 gramov cukru, realita v Británii je ale taká, že žiak základnej školy zje dvakrát toľko. Znamená to, že priemerný 10-ročný Brit už zjedol za svoj život toľko cukru, koľko by malo podľa tabuliek zjesť za 18 rokov.

Úrady zatiaľ zmenili aspoň to, na čo majú dosah. Nariadili školským jedálňam, aby obsah rafinovaného cukru v jedlách výrazne znížili. Osveta, s ktorou vláda začala pred štyrmi rokmi, už prináša prvé ovocie. Malí školáci, ktorých oslovili britskí novinári tvrdia, že si riziká uvedomujú a o zmenu svojho jedálnička sa aktívne snažia.


LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.