Lekári urobili zázrak: Ženu zachránili 72 hodín po zástave srdca

Mladá žena sa tak druhýkrát narodila.

Prípad z čínskej nemocnice, ktorý sa stal príchodom nového roka 2019, je hotový zázrak. Lekári zachránili 26-ročnú ženu až 72 hodín po tom, čo sa jej zastavilo srdce.

Žena bola v nemocnici pre ventrikulárnu fibriláciu (stav, pri ktorom sú kontrakcie svalu srdcových komôr nekoordinované). Náhle však upadla do bezvedomia a zastavilo sa jej srdce. Okamžite začali s resuscitáciou. Ani po 20 minútach však neboli úspešní.

Rozhodli sa preto pre mimotelovú membránovú oxygenáciu krvi (Extracorporeal membrane oxygenation - ECMO), čo je spôsob dlhodobej podpory krvného obehu a dýchania pacientov, ktorých srdce a pľúca nie sú schopné poskytnúť organizmu dostatočný tlak a prietok krvi a výmenu krvných plynov.


Stav pacientky sa nezmenil ani po dvoch hodinách. V terminológii klinickej medicíny mohli ženu vyhlásiť za mŕtvu. Lekári sa ale nechceli vzdať. Pacientku previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti (ICU), kde pokračovali v záchrannej operácii, uviedla agentúra Reuters.

Lekári skúšali ďalšie procedúry, aby sa srdce naštartovalo. Napokon sa stal zázrak. Po 72 hodinách sa jej srdce opäť naštartovalo a čiastočne obnovilo svoje funkcie.

„Videl som, ako otvorila oči a snažil som sa s ňou komunikovať. Spýtal som sa jej, či nie je smädná. Ak áno, nech mi stisne ruku. A ona tak urobila. Bol som rád, že sa vrátila späť do života," uviedol jeden z lekárov Zhang Minwei.

Srdce pacientky obnovilo svoju funkciu a 6. januára ju odpojili od prístrojov. O tri dni neskôr už mala stabilný krvný tlak aj dýchanie. Žena nadobudla vedomie a lekári sa teraz snažia, aby sa úplne zotavila.

PEKING/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti