Zahraničné

Mohla polícia zabrániť tragédii? Rakúšan v protismere na diaľnici zabil dve Slovenky

R578.dve_slovenky_zahynuli_na_d1.jpg
Dve Slovenky zahynuli na D1 Zdroj: Policie ČR

Rakúšan (53) zabil aj seba a zranil ďalších ľudí.

Prešlo len niekoľko dní od tragédie na českej diaľnici D1. Rakúšan (53) pri jazde v protismere zabil seba, dve Slovenky a zranil ďalších ľudí. Podľa kritikov mala polícia zasiahnuť skôr, ale odborníci tvrdia, že v prípade podobného šialeného správania, nemožno vždy ochrániť všetkých ostatných motoristov.

V tomto tragickom prípade z pondelka 12. mája uplynuli od automatickej detekcie jazdy v protismere pomocou mýtnej brány až po okamih nehody iba tri minúty. Túto informáciu má český denník Právo. Hovorkyňa juhomoravskej polície Petra Vedrová nechce zatiaľ povedať, či polícia vedela o rizikovom vodičovi ešte skôr od okoloidúcich svedkov, pretože prípad stále vyšetruje.

Zdroj: Policie ČR

Podľa oficiálneho stanoviska sa v danú chvíľu nedalo viac urobiť. Dopravný expert Milan Bělka uviedol, že len čo polícia získa takúto informáciu, musí všetkými prostriedkami okamžite zasiahnuť.

Polícia sa bráni tým, že v danú chvíľu urobila všetky bezpečnostné opatrenia . Ak vozidlo prejde v protismere pod mýtnou bránou, začne húkať poplašná signalizácia na dispečingu. Informácia potom ide automaticky nielen na políciu, ale aj na informačné portály (obrazovky), weby a do rádií.

Vo chvíľach nehody už varovanie svietilo, ale vždy sa vyskytne niekoľko vodičov, ktorí sú už za informačným portálom a o vzniknutej situácii nemôžu vedieť. V niekoľkominútovom "vákuu" preto hrozí vodičom nebezpečenstvo, a to aj napriek bezchybne prijatým opatreniam, citoval odborníkov web Novinky.cz.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.