Poľského starostu bodol útočník nožom. Dlho bojoval o život, no podľahol zraneniam

Pridrahá láska
Zdroj: Reuters

Útočníka zadržali a obvinili z vraždy.

Starosta poľského mesta Gdansk Pawel Adamowicz podľahol v pondelok zraneniam, ktoré utrpel pri útoku muža, ktorý ho v nedeľu na charitatívnej akcii pred stovkami ľudí bodol do srdca. Informovala o tom agentúra AP.

Prokuratúra v pondelok oznámila, že 27-ročného útočníka žijúceho v Gdansku obvinila z vraždu, napísala tlačová agentúra DPA. Mladík bol predtým päť a pol roka vo väzení za viacero ozbrojených bankových lúpeží. Vyšetrovatelia uňho nevylučujú duševné ochorenie. Mladík svoj čin označil za politickú odvetu.

Po šokujúcom útoku na Adamowicza sú plánované zhromaždenia proti násiliu po celom Poľsku.

Starosta (53) utrpel vážne poranenia srdca a rezné rany na bránici a ďalších orgánoch v brušnej dutine. Uviedol to chirurg, ktorý v gdanskej univerzitnej nemocnici päť hodín Adamowicza operoval.

Zdroj: File TASR/AP Photo/Wojciech Strozyk

"Starosta Adamowicz je napojený na život zachraňujúce prístroje a nachádza sa vo veľmi kritickom stave. Jeho prognóza prežiť a uzdraviť sa je neistá," uviedol lekár Jerzy Karpiňski z gdanského regionálneho zdravotníckeho úradu.

Videozáznam zachytáva, ako útočník, ktorý mal podľa polície označenie novinára, vtrhol v nedeľu večer na pódium a vrhol sa na Adamowicza. Ten práve s ostatnými ľuďmi na pódiu mával prskavkami, keďže podujatie s charitatívnou zbierkou vrcholilo.


Muž niekoľkokrát bodol starostu a potom sa s rukami zdvihnutými do výšky víťazoslávne obrátil k davu, ale ochranka ho rýchlo zrazila na zem a zatkla.

Záchranári Adamowicza na mieste činu oživovali a urýchlene odviezli do nemocnice.

Obyvatelia Gdanska po správach, že starosta dostal 15 litrov krvi a potrebuje ďalšiu, zriedkavú skupinu 0 Rh, zaplavili transfúzne stanice.

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil štátny smútok na deň, keď sa bude konať pohreb starostu mesta Gdansk Pawla Adamowicza. Ten v pondelok podľahol zraneniam po tom, čo ho v nedeľu na charitatívnej akcii bodol nožom do srdca 27-ročný muž. Informovala o tom agentúra AP.

Prezident Duda vyhlásil na úvod svojej pondelňajšej tlačovej konferencie minútu ticha za zosnulého starostu. Následne nazval útok na neho za "ťažko predstaviteľné zlo" a úder zasadený "spoločenstvu ľudí, ktorí chcú konať dobro". Adamowicza označil poľský prezident za "skutočne veľkého človeka, veľkého politika a veľkého občana Gdanska".

Dátum poslednej rozlúčky a pohrebu zavraždeného starostu zatiaľ nebol zverejnený.

Adamowicz je starostom mesta Gdansk od roku 1998. Vlani v novembri ho do tejto funkcie zvolili už šiestykrát. V 80. rokoch pôsobil v radoch odborového zväzu Solidarita, ktorý vznikol v gdanských lodeniciach a viedol ho Lech Walesa. Ako starosta podporuje práva komunity LGBT a toleranciu voči menšinám. Minulý rok sa ako jeden z mála poľských starostov zúčastnil na pochode gay pride.GDANSK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme útok nožom

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.