Tisícky Poliakov pochodovali na pamiatku zavraždeného starostu Gdanska

Harry a Meghan
Zdroj: TASR/AP Photo/Wojciech Strozyk

Pawol Adamowicz v pondelok podľahol zraneniam po tom, čo ho v nedeľu na charitatívnej akcii bodol nožom do srdca 27-ročný muž.

Tisíce ľudí sa v pondelok zhromaždili v uliciach mnohých poľských miest na pamiatku starostu mesta Gdansk Pawla Adamowicza. Ten v pondelok podľahol zraneniam po tom, čo ho v nedeľu na charitatívnej akcii bodol nožom do srdca 27-ročný muž. Informovala o tom agentúra PAP a následne aj AFP.

Zhromaždenia v Gdansku sa zúčastnili tisíce ľudí, pričom mnohí z nich držali v rukách zapálené sviečky alebo vlajku mesta. Do svojho rodného mesta pricestoval tiež predseda Európskej rady Donald Tusk, aby sa pripojil k pochodu na pamiatku svojho priateľa a bývalého politického spojenca. Pred zástupom ľudí Adamowiczovi adresoval slová: "Bol si vždy tam, kde bolo potrebné konať dobro, mať odvahu a postaviť sa proti zlu."


K tisícke zhromaždeným v hlavnom meste Varšava sa pod transparentom s nápisom "Zastavme nenávisť!" prihovoril starosta mesta Rafal Trzaskowski. Adamowicz (53) bol starostom mesta Gdansk od roku 1998. Vlani v novembri ho do tejto funkcie zvolili už šiestykrát. V 80. rokoch pôsobil v radoch odborového zväzu Solidarita, ktorý vznikol v gdanských lodeniciach a viedol ho Lech Walesa. Ako starosta podporoval práva komunity LGBT a toleranciu voči menšinám.

Minulý rok sa ako jeden z mála poľských starostov zúčastnil na pochode gay pride. Vyjadril tiež solidaritu so židovskou komunitou po vlaňajšom vandalskom útoku na mestskú synagógu.

GDANSK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.