Prežil pád dvojičiek z 11. septembra, pri teroristickom útoku v Nairobi ho zabili

James Oduor
James Oduor Zdroj: Jason Spindler/Facebook

Útok v Nairobi bol odvetou za Trumpovo uznanie Jeruzalema.

Džihádistická skupina aš-Šabáb v utorok zaútočila na hotelový komplex v kenskom Nairobi a zabila pri tom 21 ľudí. Následne oznámila, že útok bol odvetou za uznanie Jeruzalema ako izraelského hlavného mesta zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Všetkých islamských radikálov sa podarilo medzičasom zneškodniť. Medzi mŕtvymi je 16 Keňanov, Brit, Američan a tri osoby "afrického pôvodu, ktoré ešte treba identifikovať". Ďalších 28 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, hospitalizovali, uviedla agentúra AFP.

Viac o útoku si prečítajte TU.

Obeťou sa stal muž, ktorý už jeden teroristický útok prežil

Jediný Američan, ktorý sa stal obeťou útoku v Nairobi, v minulosti prežil teroristický útok v New Yorku na „Dvojičky" (Svetové obchodné centrum) z 11. septembra 2001.

Jason Spindler pracoval ako technický výkonný riaditeľ nemenovanej spoločnosti, ktorá sa zameriava na finančné inovácie a zníženie chudoby. V Keni bol na služobnej ceste a pracoval tam na novom projekte.

Rodina aj priatelia sú zrútení. Jasonova matka pre BBC uviedla, že jej syn sa snažil o pozitívnu zmenu v chudobných krajinách tretieho sveta.

„Je to pre mňa veľmi ťažké, ale musím vám oznámiť, že môj brat Jason sa stal obeťou teroristického útoku v Nairobi. Jason prežil 11. september a bol to bojovník. Som si istý, že im tam spravil peklo!" uviedol Jasonov brat Jonathan na Facebooku.

Zdroj: Luke Potter/Facebook

Medzi obeťami bol aj britský občan

Luke Potter pracoval pre charitatívnu organizáciu Gatsby Africa. Celých 10 rokov pomáhal ľuďom z chudobných oblastí a chcel pre nich lepší život. Mal úžasný zmysel pre humor a ľudia ho mali veľmi radi. Smúti za ním celá rodina, priateľka a dcéra.

Zomrel na oslave svojich narodenín

James Oduor v čase útoku oslavoval s priateľmi svoje narodeniny. Bol to vášnivý fanúšik futbalu. Ľudia ho poznali aj ako YouTubera, ktorý sa zaoberal najmä športom.

„Bol to jeden z najmilších a najšťastnejších ľudí, akých som kedy stretol. Odpočívaj v pokoji. Svet je lepším miestom, pretože si tu žil," uviedol jeho priateľ Larry Madowo z BBC.

Zdroj: James Oduor/Facebook

NAIROBI/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nairobi

Dôležité udalosti