Zahraničné

Kruté povodne na Balkáne: Museli evakuovať celé mesto v Srbsku

Záplavy v Srbsku
Zdroj: SITA

Zatiaľ čo u nás sa situácia stabilizuje, na juhu majú katastrofu.

Srbské mesto Obrenovac, ležiace 30 kilometrov juhozápadne od Belehradu, museli kvôli novej záplavovej vlne na Sáve opäť v noci nadnes evakuovať.

Obydlia opustilo takmer 2 000 ľudí, medzi nimi aj takí, ktorí sa doposiaľ bránili evakuácii.

Elektráreň Nikolu Teslu na brehu Sávy, ktorá zabezpečuje polovicu spotreby elektriny Srbska, je stále ohrozovaná z troch strán vodou. Hrádze zatiaľ odolali tlaku.

Zdroj: SITA

Srb prišiel o všetko a zomrel na infarkt

Na srbsko-maďarskom hraničnom priechode zomrel po infarkte 66-ročný Srb, ktorý po tom, čo doma prišiel pri povodni o všetko, chcel ísť za synom do Viedne. Pohraničná stráž ho nepustila ďalej, pretože nemal finančnú hotovosť, potrebnú na vstup na územie Európskej únie.

Podľa servera o nešťastnom prípade informovali takmer všetky srbské médiá. Muž musel vystúpiť z autobusu a po troch hodinách čakania v jednej miestnosti colnice dostal infarkt.

Jeho syn srbskému denníku Blic uviedol, že otec mu okamžite volal, keď ho zosadili z autobusu. Poslali ho do miestnosti, odkiaľ nevidel ani to, či autobus na neho ešte čaká.

"Chcel som telefonicky hovoriť s vodičom autobusu, pohraničníci však otcovi nedovolili, aby miestnosť opustil. Keďže sa do Srbska nemohol vrátiť, okamžite som sadol do auta a išiel za ním," povedal syn.

Zdroj: SITA

S maďarskými policajtmi sa mu podarilo hovoriť až po hodine, tí mu však povedali, že otec sa má veľmi zle. "Žiadal som ich, aby volali záchranku, lebo otec je chorý na srdce. Povedal som im, že pri povodni prišiel o všetko, nemá kde bývať, preto sa vydal do Viedne za mnou," cituje server z rozhovoru pre Blic.

Záchranku a tlmočníka napokon poslalo na hranice budapeštianske veľvyslanectvo Srbska. Lekár mohol už iba konštatovať smrť. Policajti synovi povedali, že záchranku údajne odmietol otec.

"Podám žalobu, aby sa podobný prípad už nikomu nemohol stať, a nájdem každého, s kým sa na týchto hraniciach zle zaobchádzalo," cituje synove slová Index.hu.

BELEHRAD/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.