Po pretrhnutí priehrady v brazílskom Belo Horizonte sedem mŕtvych a stovky nezvestných

Roztrhnutá priehrada v Belo Horizonte.
Zdroj: TASR/AP

Záchranári sa pomocou vrtuľníka snažili vyslobodiť z nánosov bahna dvoch ľudí.

Brazílski záchranári naďalej pátrajú po približne 300 nezvestných po tom, ako sa v piatok na juhovýchode Brazílie neďaleko mesta Belo Horizonte v štáte Minas Gerais pretrhla priehrada.

Potvrdených je deväť strát na životoch. S odvolaním sa na oznámenie tamojšieho hasičského zboru zo soboty rána o tom informovala agentúra AFP. Dodala, že počet nezvestných sa oproti predchádzajúcej informácii zdvojnásobil.

Na televíznych záberoch z miesta nešťastia bolo vidieť, že voda a bahno z priehrady pri bani na železnú rudu zaplavili rozsiahle územie, poškodili mnohé domy a niekoľko ďalších budov zničili. Záchranári sa pomocou vrtuľníka snažili vyslobodiť z nánosov bahna ľudí.

Zdroj: TASR/AP

Podľa guvernéra Romeua Zemu je nádej na záchranu ľudí malá. Bahenné more napríklad zaplavilo jedáleň, v ktorej obedovali stovky robotníkov. Záchranári prehľadávajú zatopené miesta pomocou ťažkej techniky.

Príčina pretrhnutia priehrady, ktorú vlastní brazílska najväčšia ťažobná spoločnosť Vale, nie je známa, uviedla stanica BBC.

V roku 2015 došlo k pretrhnutiu priehrady v rovnakom brazílskom štáte Minas Gerais v časti Mariana. Tragédia, pri ktorej zahynulo 19 ľudí, bola považovaná za najhoršiu ekologickú katastrofu v krajine.

BELO HORIZONTE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti