Zahraničné

Výbuchy bômb v Nigérii usmrtili najmenej 46 ľudí

výbuch, bomba
Zdroj: Shutterstock.com

Z útoku v meste Jos podozrievajú nábožensko-extrémistickú skupinu Boko Haram.

Najmenej 46 mŕtvych a desiatky zranených si v utorok vyžiadali výbuchy v centre nigérijského mesta Jos, kde zatiaľ neznámi útočníci odpálili dve bomby uložené v automobiloch na rušnej autobusovej stanici a trhovisku. O udalosti, z ktorej podozrievajú nábožensko-extrémistickú skupinu Boko Haram, informovala hovorkyňa miestnej polície.

Podľa svedkov bomby vybuchli pol hodiny po sebe, pričom druhá z nich zabila i niekoľko záchranárov. Nigérijský prezident Goodluck Jonathan útok odsúdil a ubezpečil, že jeho vláda je naďalej „plne odhodlaná zvíťaziť vo vojne proti teroru".

Islamisti z Boko Haram na seba v apríli upozornili únosom stoviek školáčok na severovýchode krajiny, kde už roky vedú protivládne povstanie. Jos ležiaci v strednej časti Nigérie bol ich útokov v poslednom období ušetrený, na Vianoce v roku 2011 však v meste odpálili nálože na troch miestach vrátane kostola.

Správne centrum štátu Plateau je súčasťou takzvaného Stredného pásma, ktoré oddeľuje prevažne kresťanský juh od väčšinovo moslimského severu krajiny. Skupine Boko Haram je pripisovaný taktiež aprílový bombový útok na okraji hlavného mesta Abuja, pri ktorom zahynulo niekoľko desiatok ľudí.

JOS/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.