Poliaci zabíjali aj choré kravy. Mäso vyvážali do zahraničia

Šťastie mojich detí: 6. a 7. epizóda
Šťastie mojich detí: 6. a 7. epizóda Zdroj: TVN 24

Inšpektori teraz zisťujú, kam všade sa mäso dostalo.

Ďalší potravinový škandál v Poľsku. Televízia TVN 24 priniesla šokujúce zábery z miestnych bitúnkov. Zamestnanci tam zabíjali aj choré alebo staré kravy a ich mäso ďalej predávali. Ľudia si ho nevedomky kupovali a ohrozovali tak svoje zdravie.

Ako uviedla televízia BBC, prípadom sa zaoberá už aj poľská polícia. Mäso sa zrejme vyvážalo aj do zahraničia, a preto existujú obavy z toho, že hrozia zdravotné riziká aj v iných krajinách EÚ.


Na záberoch televízie vidieť nekalé praktiky a výpovede niektorých zamestnancov, ktorí sa nebáli prehovoriť. Šokujúce informácie získal poľský novinár v prestrojení, ktorý si našiel prácu na bitúnku.

V Poľsku chovajú vyše šesť miliónov kusov hovädzieho dobytka. Na bitúnkoch skončia aj choré zvieratá, ktoré nie sú schopné ani prejsť pár krokov. Niekedy ťahali kravy lanom alebo pomocou navijaka.

Tieto nekalé praktiky sa diali vždy v noci. Cez deň zamestnanci postupovali podľa prísnych hygienických predpisov. Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk uviedol, že reportáž odhaľuje "nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu".

Kam po porážke odviezli ich mäso, nie je jasné. Ťažkosti s jeho vystopovaním však podnietili poľské úrady k stiahnutiu viacerých mäsových výrobkov z predaja, priblížila BBC.

Podľa Niemczuka dostali veterinárni inšpektori i polícia už skôr tip na bitúnok pri meste Ostrów Mazowiecka na severovýchode Poľska, kde malo dochádzať k nezákonnému zabíjaniu dobytka. V noci zo 14. na 15. januára na tomto mieste objavili osem chorých kráv a rozhodli sa ich "bezodkladne usmrtiť, aby ukončili ich trápenie".

"Počas tejto kontroly boli identifikovaní majitelia zvierat i predajca, ktorý prevážal dobytok nevhodný na transport a tiež pracovníci bitúnkov zodpovední za podmienky, v akých zvieratá boli," uviedol Niemczuk vo vyhlásení.

Veterinárni inšpektori teraz preverujú aj ďalšie bitúnky v oblasti, zatiaľ čo sa polícia snaží identifikovať možných predajcov mäsa z chorého dobytka.

Podľa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, je Poľsko na základe údajov z bitúnkov siedmym najväčším producentom hovädzieho mäsa v EÚ. V roku 2017 predstavovala jeho produkcia hovädzieho až 558-tisíc ton.

Český minister chce od Poľska informácie

Reportáž o podvodoch so zdravotne škodlivým mäsom otriasla Poľskom, z ktorého sa mäsové produkty vyvážajú aj do Česka. Tamojší minister poľnohospodárstva Miroslav Toman chce preto od Poľska informácie. V pondelok sa z tohto dôvodu obrátil na svojho poľského kolegu Jana Krzysztofa Ardanowského. V utorok o tom informoval český spravodajský server Novinky.cz.

Toman oznámil: "Po tom, čo som dostal informácie o podvodoch na poľských bitúnkoch, inicioval som stretnutie so svojím poľským kolegom. Požiadal som ho o oficiálne informácie, ktoré následne vyhodnotíme a prijmeme zodpovedajúce opatrenia." Ardanowski mu prisľúbil, že sa bude situáciou zaoberať a vyvodí dôsledky.

Podľa údajov Štátnej veterinárnej správy (SVS) sa do ČR vlani priviezlo takmer 28.000 zásielok hovädzieho mäsa z Poľska s celkovou hmotnosťou 14.300 ton. Správa preto v pondelok požiadala poľské dozorujúce orgány o odpoveď na otázku, či sa hovädzina z uvedených bitúnkov mohla dostať mimo územia Poľska. Na reakciu čaká.

Minister Toman uviedol, že po dohode s vedením veterinárnej správy sa už začali intenzívne kontroly zamerané na poľské hovädzie mäso, predovšetkým z Mazovského vojvodstva. "Ochrana našich spotrebiteľov je prioritou," vyhlásil.

Podľa hovorcu SVS Petra Voráčka veterinári venujú kontrolám potravín dovážaných zo zahraničia stabilne vysokú pozornosť a počty kontrol každý rok mierne stúpajú.
SVS vlani pri kontrolách živočíšnych produktov zakázala uvoľniť na trh necelých osem ton poľských potravín (7,6 tony kuracieho mäsa, 54 kilogramov bravčového mäsa, 30 kg hydinového kebabu a štyri kg mäsových výrobkov).

VARŠAVA/jh, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti