Niektoré európske štáty uznali Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

Adam (Ján Koleník)
Zdroj: TASR

Vyzvali ho, aby vypísal nové prezidentské voľby.

Nemecko, Dánsko, Holandsko, Rakúsko a tiež pobaltské krajiny Litva a Lotyšsko sa v pondelok pridali k Francúzsku, Španielsku, Švédsku a Británii a uznali lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny. Zároveň ho vyzvali, aby vypísal nové prezidentské voľby. Informovali o tom agentúry DPA, AFP a AP.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt na Twitteri oznámil, že venezuelský prezident Nicolás Maduro nevypísal nové prezidentské voľby v osemdňovom ultimáte, ktoré mu dali európske krajiny.

Británia a ďalšie európske krajiny teraz podľa Hunta uznali Juana Guaidóa za dočasného prezidenta v súlade s venezuelskou ústavou, až kým sa nebudú môcť uskutočniť dôveryhodné voľby.

Maduro v nedeľu odmietol výzvu niektorých európskych krajín, aby vypísal nové voľby hlavy štátu po tom, ako sa predseda parlamentu Juan Guaidó 23. januára vyhlásil za dočasného najvyššieho predstaviteľa krajiny.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian Guaidóa vyzval, aby vypísal predčasné prezidentské voľby, ktoré Venezuele zabezpečia mierové ukončenie krízy.

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová sa pre švédsku televíznu stanicu SVT vyjadrila, že hlasovanie, ktoré Madurovi zabezpečilo moc, neboli "slobodné a spravodlivé voľby".

Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie.

MADRID/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Juan Guaidó

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.