Malá Britka je žijúci zázrak. Pred vyše rokom sa narodila so srdcom mimo tela

Dnes je z nej životaschopné dieťa a lekári veria, že bude mať plnohodnotný život.

Malá Britka je žijúci zázrak. Pred vyše rokom sa narodila so srdcom mimo tela. Dnes je z nej životaschopné dieťa a lekári veria, že bude mať plnohodnotný život.

Štrnásťmesačná Vanellope Willkinsová prišla na svet predčasne cisárskym rezom v nemocnici v meste Leicester. Bábätko nemalo hrudnú kosť a srdce malo vystúpené mimo telíčka, čo v tehotenstve neukázal žiaden ultrazvuk, ani krvné testy. Rodičom hneď po narodení povedali, aby sa pripravili na najhoršie. Neonatológovia dávali malému dievčatku 10-percentnú šancu na prežitie. Mama a otec dali preto svojej dcére stredné meno Hope - v preklade nádej.

Ako sa ukázalo, Vanellope je veľká bojovníčka. Za svoj krátky život podstúpila tri náročné operácie a komplikovanú liečbu. Srdce jej umiestnili do hrude a miesto, kde mala byť kosť, jej vyplnili vlastnou kožou. Až teraz sa lekári zhodli na tom, že dievčatko môže konečne opustiť nemocnicu.

Z nemocnice v meste Nottingham vyprevádzali malú pacientku lekári aj sestry, ktoré sa o ňu starali posledných pár mesiacov.

Dievčatko si vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť a dýcha vďaka špeciálnej maske, ktorú má stále pripevnenú na hlavičke. Rodičia napriek všetkému tvrdia, že sú vďační za to, že už nemusia byť v nemocnici.

Britskí lekári nevedia, čo bude s dievčatkom ďalej. Deti, ktoré mali rovnaký hendikep ako Vanellope, sa buď narodili mŕtve alebo zomreli po pôrode. Malá pacientka nielen že žije, no robí aj veľké pokroky. To dáva jej okoliu nádej, že sa raz úplne zotaví. Lekári jej v budúcnosti plánujú vložiť do telíčka akúsi náhradu hrudnej kosti, ktorá by sa jej vekom zväčšovala. Momentálne skúmajú dostupné možnosti a zvažujú aj kosť z 3D tlačiarne.


LONDÝN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dievčatko

Dôležité udalosti