Zahraničné

Rusko chystá pomstu. Americké sankcie sú neodôvodnené

Vladimir Putin rečnil vyše štyri hodiny
Zdroj: SITA

Ruské ministerstvo zahraničných vecí však obvinilo Spojené štáty z "dvojakého metra".

Rusko dnes vyhlásilo, že podnikne protiopatrenia po tom, čo označilo za "neodôvodnené" americké sankcie. Spojené štáty ich v utorok uvalili na 12 Rusov za porušovanie ľudských práv, vrátane údajného odopretia lekárskej starostlivosti právnikovi Sergejovi Magnitskému, ktorý v roku 2009 zomrel v ruskom väzení.

Sankcie rozširujú zoznam ľudí, na ktorých boli uvalené v roku 2012, po úmrtí Magnitského za nevyjasnených okolností. USA tieto sankcie nespojili s ďalšími sankciami, ktorými Washington uvalil na Rusko po jeho anexii Krymu a nepokojoch na východe Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí však obvinilo Spojené štáty z "dvojakého metra", keďže podľa neho nehovorí o zneužívaní moci ukrajinskými orgánmi v bojoch s proruskými separatistami na východe krajiny.

"Považujeme rozhodnutie americkej vlády uvaliť vízové a finančné sankcie na 12 ruských občanov... za nepodložené a diktované cynickým želaním využiť ľudskú tragédiu na bezohľadné politické ciele," uviedlo ruské ministerstvo vo vyhlásení.

"Americká strana sa pokúša moralizovať prejavením falošného záujmu o osud zosnulého Sergeja Magnitského v čase, keď kyjevské orgány, protežované Spojenými štátmi, používajú silu... voči populácii na juhovýchode Ukrajiny," citovala ministerstvo agentúra Reuters.

Od roku 2012 USA obvinili viacerých Rusov z porušovania ľudských práv a usilovali sa ich potrestať zmrazením ich majetku v USA a zákazom ich vstupu do Spojených štátov na základe zákona pomenovaného po Magnitskom, ktorý vyzradil veľký daňový podvod skupiny vysokých ruských funkcionárov.

Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo mená 18 Rusov, na ktorých uvalilo sankcie. Uplatňuje ich však aj na ďalšie osoby, ktorých mená nezverejnilo. Magnitskyj bol vlani posmrtne odsúdený za daňový únik. Na utorňajšom zozname sankcií sú väzenskí lekári, sudca, ktorý viedol jeho posmrtný proces a bankár šéfujúci sprisahaniu, ktoré "odľahčilo" štátnemu rozpočtu a ktoré Magnitskyj odhalil.

MOSKVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.