Tragédia v Zimbabwe, v zaplavenej bani uviazlo najmenej 60 baníkov

Baňu zatopila v noci na stredu voda po pretrhnutí hrádze.

Prinajmenšom 60 baníkov, ktorí zrejme nelegálne ťažili zlato v bani juhozápadne od zimbabwianskej metropole Harare, uviazlo tento týždeň v dvoch zatopených a už nepoužívaných banských šachtách. Zimbabwianski predstavitelia vyslovili obavu, že baníci už zrejme nemusia byť nažive, informovala v piatok agentúra AFP. 

Baňu zatopila v noci na stredu voda po pretrhnutí hrádze, ktoré spôsobili silné dažde. K nešťastiu došlo pri meste Kadoma, pričom na mieste uviazlo asi 60-70 baníkov.

Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa následne vyhlásil v oblasti "stav katastrofy", informoval predstaviteľ miestnej samosprávy July Moyo. 

Banský inžinier Michael Munodawafa povedal zhruba 24 hodín po incidente agentúre AFP pred zaplavenou baňou, že "nádej objaviť niekoho živého" je už veľmi malá. 

Agentúra DPA ešte vo štvrtok s odvolaním sa na hovorkyňu miestnej polície Charity Charambovú informovala, že v bani zahynulo najmenej 23 ľudí.

V Zimbabwe a iných afrických krajinách sa ľudia často pokúšajú vstupovať do baní svojvoľne a bez dostatočnej ochrany, aby tam hľadali zlato a iné cenné nerasty. V mnohých prípadoch ide o bane, kde už bola ťažba zastavená.

HARARE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.