Hroby na židovskom cintoríne posprejovali nacistickými symbolmi

10. marco pillo jan berky mrenica gypsy jazz sk - O Postaris Avel_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Vandali tak poškodili 80 hrobov na východe Francúzska.

Neznámi páchatelia poškodili približne 80 hrobov na židovskom cintoríne vo východnom Francúzsku. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Poškodené hroby objavili v utorok skoro ráno na židovskom cintoríne v obci Quatzenheim ležiacej v regióne Alsasko hraničiacom s Nemeckom, píše sa vo vyhlásení regionálneho bezpečnostného úradu. Ten zverejnil fotografie, na ktorých sú zachytené hroby posprejované nacistickými symbolmi.

Na jednom z nich je nápis "Elsassisches Schwarzen Wolfe", odkazujúci na separatistickú skupinu s väzbami na neonacistov, ktorá v 70. a 80. rokoch uskutočnila sériu podpaľačských a bombových útokov na symboly francúzskej štátnosti.


Incident bol odhalený len niekoľko hodín predtým, ako sa vo Francúzsku začnú pochody a zhromaždenia proti antisemitizmu.

Nárast antisemitských nálad vo Francúzsku vyvrcholil uplynulý víkend útokom na významného filozofa Alaina Finkielkrauta počas pochodu stúpencov hnutia tzv. žltých viest. Podľa francúzskych úradov vzrástol počet podobných prípadov medziročne o 78 percent.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cintorín

Dôležité udalosti