V Prahe výrazne rastie počet prípadov osýpok

Ilustračná snímka.
Zdroj: adriaticfoto/shutterstock.com

Osýpky patria k najviac nákazlivým prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi.

V českej metropole Praha výrazne rastie počet prípadov osýpok. Od začiatku roka tam bolo potvrdených už 65 prípadov, z toho 14 za minulý týždeň, uviedol v stredu server Novinky.cz. 

Zatiaľ čo v rokoch 2016 a 2017 zaznamenali hygienici v Prahe len tri prípady osýpok, vlani ich počet stúpol na 103. O náraste počtu prípadov od začiatku roka 2019 informovala v utorok Hygienická stanica hlavného mesta Prahy. 

Pre výskyt tohto vírusového infekčného ochorenia museli byť nedávno mimoriadne zaočkovaní zdravotníci z pražskej Fakultnej nemocnice v Motole. V Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR z rovnakého dôvodu uzavreli jednu z reštaurácii. 

Osýpky patria k najviac nákazlivým prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi. Spôsobujú časté komplikácie - zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť smrteľné. 

Zároveň patria medzi najzávažnejšie detské ochorenia, pričom najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie. Ak preočkovanosť populácie klesne pod 95 percent, môže sa ochorenie začať rýchlo šíriť. Tzv. kolektívnu imunitu v posledných rokoch narušujú rodičia, ktorí svoje deti nedávajú očkovať, alebo očkovanie odkladajú. 

Počet prípadov osýpok sa v Európe v roku 2018 viac ako strojnásobil a za tento nárast môže prevažne Ukrajina. Európsky región zaznamenal vlani 83.000 prípadov osýpok, z toho 54.000 na Ukrajine.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Praha

Dôležité udalosti