Kauza Skripaľ: Zverejnili fotografiu tretieho podozrivého

Britská polícia zverejnila ďalšie videozáznamy s podozrivými z otravy Skripaľa

Investigatívnym novinárom sa podarilo zistiť, že Denis Sergejev vyrastal v meste Ušaral v Kazachstane.

Medzinárodná investigatívna skupina Bellingcat v spolupráci s ruským serverom The Insider zverejnila fotografiu tretieho podozrivého v prípade pokusu o otrávenie bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Ide o príslušníka GRU "Sergeja Fedotova", ktorého skutočné meno je Denis Sergejev.

Vo vyhlásení portálov The Insider a Bellingcat, ktoré zverejnila agentúra Ukrinform, sa uvádza, že identifikácia "Fedotova" zabrala viac času, pretože britské úrady - na rozdiel od prípadov hlavných podozrivých z otravy Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina ("Alexandra Petrova" a "Ruslana Boširova") - nezverejnili jeho fotografiu.

Investigatívnym novinárom sa podarilo zistiť, že Denis Sergejev vyrastal v meste Ušaral v Kazachstane. Podobne ako v prípade Čepigu a Miškina sa jeho kariéra začala vo vojenskej strednej škole, a to v Jekaterinburgu, ktorú ukončil v roku 1990. Vo vojenskej kariére pokračoval v leteckých silách.

V roku 1999 sa Sergejev zúčastnil na bojoch v Dagestane, kde bol zranený a následne aj navrhnutý na udelenie štátneho vyznamenania. Začiatkom 21. storočia sa presťahoval do Moskvy, kde vstúpil do vojenskej akadémie, ktorá školí agentov vojenskej rozviedky.

The Insider už informoval o zapletení Sergejeva do prípadu otravy Skripaľovcov i bulharského podnikateľa Emilijana Gebreva. Konštatuje sa súčasne, že to zrejme neboli jeho jediné operácie.

"Fedotov" bol totiž v Katalánsku tesne pred referendom o jeho oddelení sa od Španielska, ako aj v Británii pred referendom o brexite. Zatiaľ však nie je možné potvrdiť jeho spojenie s týmito udalosťami, uvádza sa v správe.

Ako uviedli Bellingcat a The Insider, ruské úrady zničili stopy o existencii "Fedotova": informácie o ňom, ktoré sa podarilo získať do októbra 2018, o niekoľko mesiacov zmizli z ruských databáz, a to aj z databázy pasov, databázy dopravnej polície, evidencie ľudí, ktorí prekročili hranice a podobne.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v piatok podľa agentúry RIA Novosti uviedla, že nové medializované správy v súvislosti s kauzou Skripaľovcov sú falošné a vyfabrikované v Británii.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti