Zahraničné

S Mandelom sa príde rozlúčiť sto svetových lídrov

Za Mandelom príde sto lídrov vrátane Castra a  štyroch prezidentov USA

Chýbať bude izraelský premiér Benjamin Netanjahu či tibetský duchovný vodca dalajláma.

Takmer sto svetových lídrov a štátnikov sa v utorok zúčastní na oficiálnej poslednej rozlúčke s juhoafrickým exprezidentom Nelsonom Mandelom na futbalovom štadióne v Johannesburgu, kde sa očakáva príchod 80-tisíc ľudí. Tamojšie úrady sa pripravujú na nápor, aký krajina ešte nikdy nezažila.

Podujatie otvorí svojím prejavom súčasný prezident Južnej Afriky Jacob Zuma. Následne sa na pódiu vystriedajú americký prezident Barack Obama, ktorý Mandelu považoval za svoj vzor, brazílska prezidentka Dilma Rousseffová, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun či kubánsky líder Raúl Castro. Celé podujatie bude môcť na veľkoplošných obrazovkách sledovať odhadom 120-tisíc ľudí. V pohotovosti bude 11-tisíc policajtov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť počas rozlúčky s jednou z najväčších postáv 20. storočia.

Medzi hosťami očakávanej udalosti nebudú chýbať traja bývalí prezidenti USA - George W. Bush, Bill Clinton ani Jimmy Carter. Príde aj francúzsky prezident Francois Hollande spolu so svojím predchodcom Nicolasom Sarkozym. EÚ bude zastupovať stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, za Britániu príde premiér David Cameron a princ Charles a za Čínu viceprezident Li Joan-Čao. Palestínu bude zastupovať jej hlava Mahmúd Abbás. Prítomný bude aj kanadský premiér Stephen Harper, afganský prezident Hámid Karzaj či nemecký prezident Joachim Gauck. Chýbať, naopak, bude izraelský premiér Benjamin Netanjahu z dôvodu nákladnosti jeho príchodu do JAR či tibetský duchovný vodca dalajláma. Pre chatrné zdravie nepríde ani kubánsky revolucionár Fidel Castro. Toho Mandela nazýval svojím veľkým kamarátom a opakovane vyslovoval podporu jeho revolúcii na Kube.

Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka dlhoročnému boju proti apartheidu, zomrel vo štvrtok vo veku 95 rokov. Laureát Nobelovej ceny mieru sa od septembra vo svojom dome v Johannesburgu zotavoval z pľúcnej infekcie po tom, ako bol tri mesiace hospitalizovaný v kritickom stave. Jeho zdravie sa však v posledných dňoch opäť zhoršilo a ťažkostiam spojeným s infekciou nakoniec podľahol. Po utorňajšej rozlúčke bude Mandelovo telo v otvorenej rakve vystavené tri dni v hlavnom meste Pretória, v budove, kde v roku 1994 zložil prísahu ako prvý černošský prezident JAR. Pohreb sa uskutoční v nedeľu 15. decembra a konať sa bude podľa jeho želania v mestečku Qunu, kde strávil svoje detstvo.


JOHANNESBURG, SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti