Zomrel držiteľ Nobelovej ceny, ktorý sa zaslúžil o rozvoj satelitnej a mobilnej komunikácie

Zľava James van Riemsdyk, Ryan Hartman, Scott Laughton a Robert Hägg z Philadelphie oslavujú gól proti New Jersey.
Zdroj: TASR/AP

Nobelovu cenu dostal v roku 2000 spolu s nemeckým vedcom Herbertom Kroemerom.

Ruský vedec Žores Alfiorov, ktorému v roku 2000 udelili Nobelovu cenu za fyziku za prácu v oblasti polovodičov a laserov, zomrel v piatok vo veku 88 rokov. Jeho manželka to v sobotu potvrdila pre ruské médiá.

Alfiorov sa narodil v roku 1930 v dnešnom Bielorusku. V krátkej autobiografii, ktorú o sebe napísal pre výbor udeľujúci Nobelove ceny, uviedol, že záujem o fyziku uňho podnietil učiteľ v chlapčenskej škole v povojnovom Minsku zničenom bombardovaním.

Neskôr sa stal uznávaným výskumníkom Ioffeho fyzikálno-technického ústavu Ruskej akadémie vied (RAN) v Petrohrade, kde strávil veľkú časť svojej kariéry vo vedeckej komunite. V čase získania Nobelovej ceny bol riaditeľom tohto ústavu a neskôr sa stal predsedom výboru RAN pre nanotechnológie.

Nobelovu cenu Alfiorov dostal v roku 2000 spolu s nemeckým vedcom Herbertom Kroemerom pôsobiacim v USA za vývoj polovodičov, ktoré sú používané vo vysokorýchlostnej a optickej elektronike.

Jeho práca podľa odôvodnenia výberu laureáta významne zmenila satelitnú a mobilnú komunikáciu, ako aj vývoj laserov.

Vo svojom vystúpení pri preberaní ceny Alfiorov povedal, že sa sám považuje "len za skromného vedca" s "malým" miestom vo svete.

V roku 1995 sa Alfiorov stal členom Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ako člen Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) a pôsobil vo výbore pre eurázijskú integráciu a otázky Spoločenstva nezávislých štátov.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti