Obrovský škandál na univerzitách v USA. Prsty v tom má aj hollywoodska smotánka

Ilustračné foto.
Zdroj: harvard.edu

Bohatí rodičia dostali svoje deti na univerzity za veľké peniaze, platili aj za spravené testy a štipendiá.

Deti bohatých študujú na univerzitách, na ktoré by sa vlastným úsilím nikdy nedostali. V Spojených štátoch sa prevalil podvod, aký tu doteraz nebol. Sú doň zapojení učitelia i hollywoodska smotánka.

Úplatky, falšovanie dokumentov a lži na dennom poriadku. Vďaka tejto na prvý pohľad jednoduchej schéme študovali na prominentých univerzitách stovky študentov. A to len vďaka tomu, že ich rodičia sú rozprávkovo bohatí. Medzi 50 obvinenými je aj herečka Felicity Huffman, ktorú možno poznáte zo seriálu Zúfalé manželky. Jej dcéry študujú na kalifornskej univerzite.


Všetky podvody išli 7 rokov cez muža menom William Singer, ktorý si z toho spravil veľmi výnosný biznis. Fungoval ako sprostredkovateľ. Bohatí rodičia mu len povedali, kam chcú svoje deti dostať a on to vybavil. Peniaze potom dostal on aj osoba na konkrétnej univerzite. Do podvodov boli teda zapojení učitelia či tréneri, elitné školy ako také nie. Spomína sa ich 5. Od Stanfordu až po Yale.

Sumy sú dychvyrážajúce. Úplatky sa pohybovali v miliónoch dolárov. Napríklad, len za jeden úspešne zvládnutý test platili rodičia 75-tisíc. Za udelenie športového štipendia aj viac ako milión.

Všetky mená bohatých rodičov obvinených z korupcie a podvodu známe nie sú. Podľa amerických médií sú medzi nimi nielen hollywoodski herci, ale aj šéfovia známych firiem či módni návrhári.

USA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.