Teroristi útočili v mešitách na Novom Zélande a vysielali to naživo, zavraždili najmenej 49 ľudí

1503_Reflex_1503_P20_dnes_1725_12.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker

Zadržali troch mužov a jednu ženu.

Štyridsaťdeväť ľudí zomrelo a desiatky ďalších utrpeli zranenia v piatok popoludní miestneho času pri streleckom útoku štvorice ozbrojencov v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, píše novozélandský webový portál nzherald.co.nz. Počet obetí oznámila na tlačovej konferencii novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Premiérka uviedla, že 41 obetí bolo v mešite Al Noor, sedem ďalších v mešite na predmestí Linwood a jeden človek zomrel na následkz zranení v nemocnici.

Novozélandskí zdravotníci ošetrili celkovo 48 ľudí so strelnými zraneniami, píše agentúra AP.
Medzi zranenými boli malé deti i dospelí - ich zranenia boli od ľahkých po vážne s ohrozením života.

V súvislosti s útokmi evakuovali obyvateľov mesta Dunedin

Novozélandská polícia, ktorá vyšetruje piatkové streľby v dvoch mešitách v meste Christchurch, evakuovala obyvateľov žijúcich pri jednej nehnuteľnosti v meste Dunedin, o ktorej predpokladá, že je s týmito útokmi spojená. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa miestne úrady.

Polícia uviedla, táto nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza približne 350 kilometrov od Christchurchu, sa stala "predmetom záujmu" v spojitosti so zmienenými streľbami v mešitách, ktoré si vyžiadali 49 obetí na životoch.

Polícia vo svojom vyhlásení uvádza, že k evakuácii nehnuteľností v bezprostrednom okolí tohto objektu došlo v rámci preventívnych opatrení. Bližšie informácie neposkytla.

Páchatelia mali v autách výbušné zariadenia

Predsedníčka vlády potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené dve improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.

Jedného zo štvorice zadržaných, ktorým je nemenovaný dvadsiatnik, obvinili z vraždy. Muž predstúpi pred súd v sobotu. Účasť ďalších dvoch zadržaných polícia preveruje. Štvrtá zadržaná osoba nemala pravdepodobne s útokom nič spoločné, aktualizoval Bush.

Zdroj: TASR/AP

Útok vysielali naživo

K prvej streľbe došlo okolo 13.45 h miestneho času (01.40 h SEČ) v mešite na ulici Deans Avenue. Páchateľ - má ísť o 28-ročného bieleho Austrálčana - vošiel do mešity a spustil streľbu z automatickej zbrane. Na hlave mal prilbu a podľa svedkov mal oblečenú nepriestrelnú vestu. Podľa novozélandských médií ide o Brentona Tarranta, ktorý pochádza z mesta Grafton v austrálskom štáte Nový Južný Wales

Strieľalo sa aj v neďalekej mešite v štvrti Linwood. Stránka Otago Daily News informovala, že strelec svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku. Video zachytávajúce útok na Deans Avenue ukazuje, ako páchateľ strieľa na niekoho pri vchode do mešity a následne pokojným krokom vojde dovnútra, kde začne páliť na veriacich, ktorí sa zhromaždili na piatkových popoludňajších modlitbách.

Zdroj: TADR/AP Photo/Mark Baker

Predsedníčka novozélandskej vlády vyzvala obyvateľov, aby počúvali odporúčania polície, pretože hrozba ohrozenia národnej bezpečnosti je vysoká. Zároveň znova požiadala ľudí, aby prestali na sociálnych sieťach šíriť video z útoku a údajný útočníkov manifest.

Podľa Otago Daily News strelec zverejnil dva dni pred útokom 37-stranový manifest, v ktorom vysvetlil svoje úmysly. V ňom okrem iného uviedol, že pôvodne plánoval zaútočiť na mešitu v meste Dunedin, no po návšteve mešít v Christchurchu a "znesvätení" kostola, ktorý bol premenený na mešitu v Ashburtone (predmestie austrálskeho mesta Melbourne) sa jeho plány zmenili.

Polícia vyzvala obyvateľov Christchurchu, aby až do odvolania nevychádzali von. Všetky školy a vládne budovy v meste boli uzatvorené.


CHRISTCHURCH/TASR, kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti