Francúzsky parlament rozhoduje o budúcnosti obľúbeného syra camembert

Malí farmári sa obávajú o tradície jeho výroby.

Chutný, mierne zapáchajúci syr, ktorý obľubuje nejeden Slovák, sa dostal do parlamentu. Francúzski zákonodarcovia totiž rozhodujú o jeho budúcnosti. Malí farmári sa obávajú o tradície jeho výroby.

Legendárny syr pochádza 18 . storočia z malej obce Camembert na severozápade Francúzska. Vyrába sa podľa tradičných starodávnych metód zo surového, ručne lisovaného mlieka z Normandie. Tak tomu bolo aspoň doteraz.

Práve tradičný recept zaručí mliečnemu výrobku so špecifickou vôňou ochranu označenia pôvodu, keďže pravý camembert sa nemôže vyrábať nikde inde. A to chcú veľkopodnikatelia zmeniť.

Uvoľnenie pravidiel by pre nich znamenal väčšiu výrobu a tým pádom aj lepšie zisky. Spor medzi zástancami tradícií a priaznivcami moderných mliekarenských postupov sa dokonca dostal až do parlamentu.

Člen francúzskeho parlamentu preto doniesol pravé camemberty svojím kolegom rovno do Paríža, aby na vlastné zmysly zistili, čo je v stávke.

Silná vôňa pravého normandského Camembertu vraj môže zákonodarcov presvedčiť, aby bojovali za tradičnú receptúru, lebo je to jeden zo symbolov krajiny galského kohúta.

Bežní francúzski zákazníci sú ale presvedčení, že zákony im ich syr nezničia a lepšiu cenu by privítali. Vraj, aj tak je pre nich dôležitejšie to, čo im skončí na tanieri a nie to, čo je napísané na krabici.


PARÍŽ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti