Zahraničné

Bývalý boxer sa stal starostom Kyjeva

Vitalij Kličko sa stal starostom Kyjeva
Zdroj: SITA

Kličko chce odstrániť barikády na centrálnom námestí Kyjeva.

Bývalý ukrajinský profesionálny boxer Vitalij Kličko, šéf strany Udar, podľa predpokladov vyhral v Kyjeve voľby na post starostu. Viacnásobný majster sveta získal 57,4 percenta hlasov.

Štyridsaťdvaročný Kličko prehral voľby dvakrát, v rokoch 2006 a 2008. Jeho strana sa stala so 40 percentami získaných hlasov aj najsilnejšou frakciou v kyjevskom mestskom zastupiteľstve.

Zdroj: SITA

Po zatvorení volebných miestností blahoželal svojmu spojencovi Kličkovi k víťazstvu Petro Porošenko, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane ukrajinským prezidentom. Ako starosta chce dať Kličko odstrániť barikády na centrálnom námestí Kyjeva.

"Som vďačný aktivistom Majdanu, no teraz ich vyzývam, aby odstránili barikády," povedal Kličko pre internetovú televíziu 1+1 international v nedeľu večer. Ďalším jeho cieľom je boj s korupciou v 2,8-miliónovom hlavnom meste.

Úloha starostu je však na Ukrajine predovšetkým reprezentačná. Dôležité rozhodnutia robí predseda mestskej rady, ktorého menuje prezident. Predpokladá sa však, že Porošenko dá Kličkovi väčšie právomoci.

KYJEV/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.