Zahraničné

Austrália vyhlásila vojnu žralokom. Budú ich loviť na háky a zabíjať

žralok
Zdroj: Shutterstock.com

Opatrenia sú reakciou na 11 úmrtí za posledných desať rokov.

Žraloky, ktoré vidieť v blízkostí obľúbených pláží na západnom pobreží Austrálie, budú úrady loviť a zabíjať. Informovali o tom predstavitelia krajiny, na ktorých sa odvolávala tlačová agentúra DPA.

Využívať sa budú aj nastražené háky, pripevnené ku dnu oceánu, na ktoré sa veľké ryby zachytia. Opatrenia sú reakciou na 11 úmrtí za posledných desať rokov.

"Prvoradá musí byť bezpečnosť ľudského života a návštevníkov pláží," vyhlásil premiér štátu Západná Austrália Colin Barnett v parlamente, keď oznamoval koniec ochrany veľkého žraloka modrého.

Zdroj: Shutterstock.com

"Tieto nové iniciatívy sú najdôležitejšie v celej škále opatrení, ktoré už vláda štátu zaviedla na ochranu návštevníkov pláží, ako napríklad zvýšený letecký prieskum, strážne hliadky pláží, značkovanie žralokov a experiment so žraločou ohradou na juhozápade," dodal premiér Barnett.

Posun k takzvanej "proaktívnej" a "útočnejšej" stratégii, zameranej na zníženie nebezpečenstva, nastal po minulomesačnej smrti 35-ročného surfistu Chrisa Boyda neďaleko jeho domu v mestečku Margaret River.

K predchádzajúcemu útoku žraloka došlo v októbri, keď profesionálneho lovca ustríc Grega Pickeringa napadol žralok a potrebná bola desaťhodinová operácia hryzných rán na jeho hlave a krku.

V Austrálii dôjde ročne priemerne k jednému úmrtiu po napadnutí žralokom. Celosvetový priemer je päť úmrtí ročne.

SYDNEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti