V pol tone kuracieho mäsa z Poľska objavili salmonelu. Dostalo sa aj do českých reštaurácií

Zatiaľ nebol hlásený prípad nákazy.

Štátna veterinárna správa v Českej republike objavila vo vyše pol tone kuracích pŕs z Poľska baktériu salmonelu. Mäso sa dostalo podľa portálu tn.cz aj do stravovacích zariadení.

Kuracie mäso distribuovala spoločnosť ASTRA maso, s.r.o. Dostalo sa do troch reštaurácií, mäsiarstva, aj do predajne v Česku.

Mäso pochádza od poľského výrobcu DROMICO, číslo šarže je 03043 a dátum spotreby do 24.3.2019.

„Vo väčšine prípadov ide o stravovacie zariadenia, kde je možné predpokladať, že kuracie mäso bolo dostatočne tepelne spracované a riziko nákazy spotrebiteľov by malo byť minimálne," uviedol hovorca SVS.

Salmonelóza patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia tráviaceho systému. Ochorenie vyvoláva baktéria z rodu Salmonella, ktorou sa môžeme nakaziť po konzumácii kontaminovaných potravín.

Tieto baktérie sú schopné množiť sa aj pri chladničkových teplotách. Môžu dokonca prežívať v mrazených potravinách. Baktérie salmonel sú citlivé na dlhšie pôsobenie teplôt nad 70°C.

Ochorenie začína vysokou teplotou okolo 39 °C, celkovou nevoľnosťou, kŕčmi brucha, ku ktorým sa pridružia vodnaté nazelenalé hnačkovité stolice. Chorí často potrebujú infúznu liečbu na infekčnom oddelení, pretože organizmus sa pri salmonelóze rýchlo dehydratuje. Pre starých, oslabených ľudí a malé deti môže byť ochorenie až smrteľné.

PRAHA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Salmonela

Dôležité udalosti