Zahraničné

Po bojoch v Donecku najmenej 30 mŕtvych. Pokračuje protiteroristická operácia

Operácia v Donecku
Zdroj: SITA

Z doneckého letiska sa v pondelok ozývala nepretržitá paľba.

Boje medzi ukrajinskými silami a separatistickými povstalcami v Donecku si za necelých 24 hodín vyžiadali na strane povstalcov okolo 30 až 35 mŕtvych.

Ide pritom o prvé správy o stratách na životoch od vypuknutia najnovších bojov. Z doneckého letiska sa v pondelok ozývala nepretržitá paľba, čo viedlo k meškaniu alebo zrušeniu mnohých letov.

Nálety proti povstalcom v rámci pokračujúcej "protiteroristickej" operácie Kyjeva nasledovali deň po voľbách nového ukrajinského prezidenta, ktoré separatisti na väčšine územia Doneckej oblasti blokovali.

Zdroj: SITA

Volebný víťaz Petro Porošenko vyhlasuje, že vzburu na proruskom východe krajiny vyrieši mierovou cestou. Separatistov napriek tomu prirovnáva k "somálskym pirátom". Ruské ministerstvo zahraničných vecí opätovne vyzvalo Kyjev, aby operáciu "proti vlastnému ľudu" zastavil.

V Donecku pokračuje aktívna fáza protiteroristickej operácie

V meste Doneck na východe Ukrajiny aj dnes pokračuje aktívna fáza protiteroristickej operácie (ATO) vládnych síl.

Po bojoch o letisko, v ktorých vládne sily v pondelok nasadili aj bojové letectvo, sa proruskí separatisti stiahli bližšie k centru mesta. Proti nim vládne sily nasadili príslušníkov Národnej gardy.

Zdroj: SITA

Predseda predsedníctva Najvyššej rady samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v noci nadnes vo vysielaní televízia Rossija-24 informoval, že proruským silám sa podarilo zostreliť dva ukrajinské bojové vrtuľníky.

Agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na gubernátora DĽR Pavla Gubareva uviedla, že terčom útoku vládnych síl sa stalo aj nákladné auto, ktoré z letiska v Donecku prevážalo zranených. Auto bolo pritom označené červeným krížom. Útok si podľa gubernátora DĽR vyžiadal životy 35 osôb. Zranených bolo 15 ľudí.

Situácia sa skomplikovala aj v meste Slovjansk, kde proruské sily nasadili do bojov mínomety, pričom terčom ich paľby boli aj domy civilistov, informovala agentúra ITAR-TASS. Podľa nej prišli o život najmenej štyria civilisti.

Zdroj: SITA

KYJEV/SITA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.