Zahraničné

Svet sa lúči s Nelsonom Mandelom. Plače aj nebo

Svet sa lúči s Nelsonom Mandelom v JAR
Zdroj: SITA

Smútočnú rozlúčku sprevádzal prívalový dážď.

Štátnou hymnou sa s približne hodinovým meškaním začal na futbalovom štadióne FNB v johannesburskom Sowete pietny akt pod otvoreným nebom za zosnulého bojovníka proti apartheidu, laureáta Nobelovej ceny za mier a bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

Smútočnú rozlúčku, na ktorú pricestovali predstavitelia politiky z celého sveta, sprevádzal prívalový dážď, ktorý je však v pojatí Juhoafričanov požehnaním.

Zdroj: SITA

Podľa spravodajcov BBC sa do začiatku aktu, ktorý potrvá niekoľko hodín, zaplnil štadión asi z polovice, prišlo vyše 40-tisíc Juhoafričanov. Do pol hodiny od začiatku však vyzeral zaplnený.

Ostatní obyvatelia Juhoafrickej republiky, kde dnešný deň nevyhlásili za deň pracovného pokoja, sledujú rozlúčku na obrích obrazovkách rozmiestnených po celej krajine.

Pricestovali prezidenti USA Barack Obama a George W. Bush s manželkami a bývalou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou, jej manžel Bill Clinton a ďalší americký exprezident Jimmy Carter dorazili separátne.

Zdroj: SITA

Na tribúne sa stretli Mandelova vdova Graca Machel s jeho bývalou ženou Winnie Mandelovou a ich troma dcérami, 18 vnúčatami a 12 pravnúčatami. Prišiel aj bývalý juhoafrický prezident Frederik de Klerk, ktorý v roku 1993, taktiež 10. decembra, dostal v nórskom Oslo s Mandelom Nobelovu cenu za mier, spevák U2 Bono, juhoafrická herečka Charlize Theronová a bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a súčasný a bývalý francúzsky prezident Francois Hollande a Nicolas Sarkozy prišli takmer súčasne, dorazila aj supermodelka Naomi Campbellová či afganský prezident Hámid Karzaj.

Po privítaní hostí nasledovala bohoslužba, počas ktorej sa do spevu zapojila veľká časť prítomných. Spievali a tancovali už pred začatím programu, kým sa schádzali, za sprievodu vuvuzel.

Zdroj: SITA

JOHANNESBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti