Zahraničné

Krvavé boje v Donecku: Zatvorili školy a mesto je odrezané od sveta

Krvavé boje v Donecku na Ukrajine
Zdroj: SITA

Ukrajinská vláda obvinila Rusko, že na územie Ukrajiny vysiela teroristov.

Vo východoukrajinskom Donecku, kde od pondelka prebieha tzv. protiteroristická operácia (ATO) vládnych síl, sa začala evakuácia škôl a ďalších vzdelávacích zariadení. Všetky správcovské spoločnosti, ktoré sa starajú o bytové domy v meste, dostali nariadenie pripraviť kryty civilnej obrany.

Ukrajinskí vládni vojaci zatarasili všetky cesty do mesta. Zavretých zostalo aj mnoho obchodov, kaviarní a bánk, mestská hromadná doprava funguje v závislosti od vývoja situácie. Podľa ITAR-TASS sa popoludní nad mestom znova objavili vojenské stíhačky.

Zdroj: SITA

Obyvatelia mesta údajne dostali tri hodiny na to, aby ho prípadne opustili. Časový rámec tejto výzvy však agentúra neuviedla.

Predseda predsedníctva Najvyššej rady DĽR Denis Pušilin informoval, že počet obetí ATO v Donecku sa môže priblížiť k stovke. Medzi nimi by podľa neho mohlo byť od 20 do 50 civilistov.

Donecký primátor Alexander Lukiančenko informoval, že boje medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami vo východoukrajinskom Donecku si v pondelok a noci nadnes vyžiadali najmenej 40 obetí. V doneckých nemocniciach je hospitalizovaných 31 zranených, z toho štyria civilisti.

Zdroj: SITA

Lukiančenko neskôr podľa UNIAN spresnil, že zo 43 extrémistov zranených počas bojov sú len ôsmi obyvateľmi Donecka. Ďalší ôsmi majú trvalý pobyt v Rusku, vrátane Moskvy a čečenských miest Groznyj a Gudermes. Medzi zranenými sú aj obyvatelia Krymu. Miesto trvalého pobytu 18 zranených zatiaľ nie je známe.

Ukrajinská vláda obvinila Rusko, že na územie Ukrajiny vysiela teroristov a v súvislosti s najnovším prienikom skupiny ozbrojencov na svoje územie z Ruska vyjadrila rozhodný protest.

Video nie je vhodné pre deti, mladistvých a ľudí s citlivou povahou.DONECK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.