Srdcervúca scéna. Takto sa zrútila hlavná veža najnavštevovanejšej pamiatky

Pohľad cez zničenú klenbu hlavnej chrámovej lode na horiacu strechu Katedrály Notre-Dame.
Zdroj: TASR/AP Photo/Diana Ayanna

Následky sú doslova zničujúce.

Scéna, ktorá zostane navždy v pamäti. Notre-Dame spustošil požiar. Následky sú doslava zničujúce. Hasiči robili, čo sa dá. 


V parížskej katedrále sa hasičom podarilo zachrániť konštrukciu stavby pred celkovou skazou. Zachránené a zachované sú aj dve hlavné zvonové veže katedrály.

Ľudia sa ale so zdesením pozerali na to, ako sa rúti známa veža najnavštevovanejšej pamiatky.


Katedrála, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO a každoročne ju navštívi takmer 14 miliónov turistov, je úzko spojená s dejinami Francúzska už od začiatkov jej výstavby na konci 12. storočia - vedci sa zhodujú na roku 1163. Výstavba trvala takmer dve storočia; do roku 1345.

Chrám vyplienili v 16. storočí protestantskí hugenoti a koncom 18. storočia bol opäť poškodený počas francúzskej revolúcie. Neskôr sa v ňom Napoleon Bonaparte korunoval za cisára Francúzska. Masívne zvony katedrály v roku 1944 oznamovali oslobodenie mesta od nacistov, v roku 1970 bol chrám dejiskom pohrebu štátnika Charlesa de Gaullea.

Notre-Dame figuruje v klasickom románe "Chrám Matky Božej v Paríži" od Victora Huga z roku 1831. Jeho najslávnejšie filmové spracovanie pochádza z roku 1956 s Anthonym Quinnom v úlohe Quasimoda a Ginou Lollobrigidou v úlohe Esmeraldy. V roku 1996 sa príbeh dočkal i muzikálového animovaného spracovania z produkcie Walta Disneyho.

PARÍŽ/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti