Hrdina z Paríža. Z horiaceho pekla zachránil najcennejší poklad

Starostka Paríža Anne Hidalgová zverejnila fotografiu zachránených relikvií.

Požiarnici, policajti aj kňazi riskovali svoje životy, aby z horiacej katedrály Notre-Dame zachránili čo najviac historických aj náboženských relikvií. Podľa prvých správ sa im podarilo vyniesť do bezpečia väčšinu cenných predmetov, vrátane tŕňovej koruny, o ktorej sa traduje, že ju na krížovej ceste mal na hlave Ježiš Kristus. Ide o jednu z najcennejších kresťanských relikvií.

Zachrániť ju mal práve kaplán parížskych hasičov otec Fournier, ktorý sa stal hrdinom z Paríža.

ZDROJ: Twitter/Etienne Loraillére

V bezpečí je aj rúcho svätého Ľudovíta (francúzskeho kráľa). Požiar prežilo aj rozetové vitrážové okno na severnej fasáde.

Zdroj: shutterstock/Doin

Zatiaľ nie je známy osud varhan z 15. storočia, ktoré patria medzi najznámejšie hudobné nástroje sveta. Zachránené artefakty zhromažďujú na povale parížskej radnice. Overený zoznam umeleckých diel, ktoré nezničil požiar, zatiaľ neexistuje. To, či sú v poriadku ďalšie relikvie, ako úlomok a klinec z Kristovho kríža, socha Madony s dieťaťom zo 14. storočia, či portrét Tomáša Akvinského (17.st.), zatiaľ nikto nepotvrdil.

Hasiči sa po uhasení požiaru zamerali práve na pátranie po cenných predmetoch, je tak možné, že sa čoskoro objavia nové informácie.

Starostka Paríža Anne Hidalgová zverejnila fotografiu zachránených relikvií:

PARÍŽ/kc
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti