Prezradili, koľko bude stáť obnova katedrály Notre-Dame

Prezident Emmanuel Macron uviedol, že by to mohlo byť do piatich rokov.

Na obnovu požiarom zničenej parížskej katedrály Notre-Dame bude zrejme treba vynaložiť až miliardu eur. Vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter to uviedol francúzsky architekt a urbanista Jean-Michel Wilmotte.

Súčasne navrhol, aby bola strešná konštrukcia katedrály kovová, pretože "by bola dvakrát ľahšia ako drevená". Dodal, že kovová konštrukcia by sa vyrábala v dielňach a ku katedrále by bolo možné priviezť ju na lodiach po Seine. Spresnil, že krov z titánu "by bol ľahší" a vyznačoval by sa aj "mimoriadnou odolnosťou".

Na margo záväzku prezidenta Emmanuela Macrona, že požiarom poškodený Chrám Matky Božej bude obnovený "v priebehu piatich rokov", Wilmotte povedal, že "rýchlosť pramení z dobrej analýzy" skutkového stavu. Uviedol, že v súčasnosti sa dá stavať "relatívne rýchlo", pričom však upozornil, že náročnejšie postupy či použitie odľahčených materiálov si vyžiadajú viac času.

Bývalý minister vnútra a súčasný primátor mesta Lyon Gérard Colomb uviedol, že je "možné stvoriť Notre-Dame 21. storočia".

Rekonštrukciu Notre-Dame by mohol spomaliť aj nedostatok kvalifikovaných remeselníkov, ktorí vedia pracovať s kameňom, drevom, olovom, či sklom.


Britský architekt Giles Downes, ktorý sa tiež podieľal na rekonštrukcii zámku vo Windsore, konštatoval, že Francúzsko to bude mať ľahšie ako Británia v čase rekonštrukcie Windsoru. Vysvetlil, že Francúzsko "nájde kvalifikovaných remeselníkov" z radov spoločenstva Compagnons du Tour, ktoré združuje tisíce vysoko kvalifikovaných remeselníkov využívajúcich tradičné stavebné techniky.

Podľa Downesa nebude problém ani so stavebným materiálom vrátane dubového dreva. Poznamenal, že "v severnej Európe vysádzame viac dubov, ako používame".

Denník Le Parisien v stredu napísal, že pri rekonštrukcii Notre-Dame by mohli byť využité aj údaje, ktoré niekoľko rokov zhromažďuje tím amerických architektov s cieľom vyhotoviť mimoriadne detailný model parížskej katedrály. Americký tím už avizoval, že je ochotný poskytnúť svoje laserom nasnímané údaje Parížu.


PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.