Vysmiati moslimovia pred horiacim Notre-Dame. Fotografia, ktorá sa šírila internetom, je falošná

Timothy Bateson ako hlas Kreachera
Zdroj: Facebook/Stan Clements

Ide o podvrh.

Notre-Dame. Symbol krásy a histórie Paríža. Po tom, ako sa v plameňoch ocitla jedna z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe, začali sociálne siete zapĺňať fotografie smutných a nešťastných ľudí, ktorí sledovali, ako sa im ikonická stavba stráca pred očami.

„Je to ako stratiť člena vlastnej rodiny," povedal pre The New York Times Pierre Guillaume Bonnet, 45-ročný marketingový riaditeľ. „Pre mňa je v nej toľko spomienok," dodal.

Pozdĺž brehov Seiny sa zhromaždili tisíce divákov, ktorí lapali po dychu, zakrývali si ústa a utierali si slzy, keď videli, aké škody oheň pácha.

Ale internetom kolovala aj jedna úplne odlišná fotografia, ktorú na Facebooku zdieľalo veľmi veľa ľudí. Boli medzi nimi aj Slováci. Fotografia sa objavila aj na webovej stránke Sputnika, spravodajskej stránke ruskej vlády. Išlo o snímku vysmiatych moslimov pred policajnou páskou. Za nimi je v pozadí vidieť katedrálu v objatí plameňov.

ZDROJ: Facebook/Stan Clements

Národné centrum pre mediálnu forenznú politiku na Universite Colorado Denver však upozornilo, že ide o podvrh. Vedci zistili, že muži nie sú "v súlade so zvyškom fotografie."

"Dve predné osoby sú vložené," povedala riaditeľka centra PolitiFact Catalina Grigorasová, ktoré dalo snímku preskúmať. Podľa nej fotografia vykazuje zjavné úpravy.

Medzitým sa začala šíriť teória, že oheň v katedrále bol teroristický útok a podnecoval tak protimoslimskú rétoriku.

Požiar parížskej katedrály nevykazuje znaky trestného činu

Vyšetrovanie rozsiahleho požiaru, ktorý vypukol v pondelok (15.4.), zatiaľ neprinieslo nič, čo by naznačovalo, že išlo o trestný čin. Podľa tlačovej agentúry AP to vyhlásila v stredu parížska prokuratúra.

Zdroj: TASR/Gigarama.ru via AP

Vyšetrovanie je stále v začiatočných štádiách, vyšetrovatelia však už mohli vstúpiť do niektorých častí budovy a pracovať tak priamo na mieste udalosti. V súvislosti s požiarom tiež bolo vypočutých "približne desať" ďalších ľudí, čím celkový počet stúpol na približne 40.

V prípade osôb vypočúvaných v prvý deň po vypuknutí požiaru malo ísť prevažne o pracovníkov podieľajúcich sa na renovácii historického chrámu. Stavebná spoločnosť Le Bras Freres, ktorá mala krátko pred požiarom na starosti renováciu strechy, vylúčila akúkoľvek zodpovednosť za nešťastie.

Oheň zničil samotnú strechu, ako aj štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do vnútrajška chrámu. Vyšetrovatelia z bezpečnostných dôvodov spočiatku nemohli vstúpiť do vnútorných priestorov. Parížska prokuratúra však vtedy vyhlásila, že požiar vyšetruje ako nešťastnú náhodu, a nie ako prípad


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.