Nahnevavá mama zverejnila fotku bábätka. Nakazilo ho nezaočkované dieťa

3D mapa katedrály Notre-Dame v Paríži.
Zdroj: CNN

Bábätko sa vie nakaziť vírusom už len vstupom do miestnosti aj dve hodiny po tom, ako v nej bol človek s osýpkami.

Fainy Sukenik dôveruje očkovaniu a všetky svoje štyri deti dala zaočkovať. Jej osemmesačná dcérka Shira Goldschmidt je však ešte príliš malá na to, aby ju lekári zaočkovali proti osýpkam. Malé dievčatko sa nakazilo práve touto chorobou, ktorá je pre také malé dieťa omnoho nebezpečnejšia. Odborníci na infekčné ochorenia v tom majú jasno, môžu za to odporcovia očkovania. Píše CNN.

Fainy a jej rodina žijú v Izraeli. Rovnako ako v Spojených štátoch, aj v tejto krajine sa rozširujú osýpky, pretože mnohí ľudia odmietli očkovať svoje deti. "Som taká naštvaná a frustrovaná. Na Facebooku som napísala odporcom očkovania, že zraňujú naše deti," povedala Sukenik.

Malá Shira ochorela v decembri. Bola nachladnutá a mala vysokú horúčku. Lekári rodičom povedali, že je to len bežný vírus a že sa čoskoro uzdraví. Keď sa jej na telíčku o niekoľko dní objavili červené škvrny, rodičia už vedeli, že sú to osýpky.

"Neboli to škvrny len na jednej časti tela. Boli všade. V ústach, medzi prstami. Som skúsená mama a nikdy som nevidela niečo také. Bola som naozaj vystrašená," povedala štvornásobná matka.

V tom období Shira nedokázala poriadne jesť a piť, jej dýchanie bolo plytké a bola taká slabá, že nedokázala držať hlavu hore. Sukenik a jej manžel vzali Shiru do nemocnice, kde bola izolovaná a tekutiny prijímala intravenózne.

V tom čase napísala Fainy na Facebook emotívny status:

"Poďme sa na chvíľu venovať slobode pre tých, ktorí veria, že očkovanie je satan a zdroj všetkého zla. Môžeme povedať, že majú právo veriť v čokoľvek, ale mali by sme tiež hovoriť o cene, ktorú za to platia iní. Hanbíš sa za to, že nie si očkovaný? Nie? Tak potom by si mal nosiť verejne označenie, že nie si zaočkovaný a dať mi na výber, či sa s tebou budú moje deti hrať alebo nie," napísala.

Nedávno Shira oslávila rok. "Je našťastie v poriadku a nedávno začala chodiť," povedala Fainy a poďakovala Bohu. Malé dievčatko však stále nie je mimo nebezpečenstva. Lekári varovali rodičov, že v nasledujúcich rokoch môže Shira zažiť ničivé komplikácie osýpok. Málokedy sa to stáva, ale asi sedem až desať rokov po prekonaní osýpok, sa môže vyvinúť sklerotizujúca panencefalitídu - smrtiaca porucha mozgu.

Na Fainyin status zareagovalo takmer 4000 ľudí. Mnohí pozitívne, mnohí negatívne. Nazývali ju zlou matkou a presviedčali ju, že jej dieťa je postihnuté. "Ak chcú so mnou bojovať, nebojím sa. Videla som doma, čo to znamená, keď má dieťa osýpky. Je na našej zodpovednosti, aby sme sa uistili, že táto epidémia zmizne a už neublíži žiadnemu dieťatu," uzavrela.


USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti