Zničenú katedrálu Notre-Dame vážne ohrozuje dážď: Situácia nevyzerá priaznivo

Paríž v smútku po požiari katedrály Notre-Dame
Paríž v smútku po požiari katedrály Notre-Dame Zdroj: Profimedia.sk

Architekti musia čeliť aj ďalšiemu problému.

Požiarom zničenú katedrálu Notre-Dame, ku ktorému došlo 15. apríla, by ešte viac mohol poškodiť dážď. Architekti sú toho názoru, že by mohol spôsobiť ďalšie zosuvy. Píše BBC.

Nakoľko pršať hlásia už v utorok večer, snaži sa Notre-Dame čo najrýchlejšie zakryť. „Trámy už stoja, privážajú už aj nepremokavú plachtu. Všetko je pripravené aj pre lešenie," hovorí hlavný architekt chrámu Phillipe Villneuve.

V hre je postavenie akéhosi dáždnika, ktorý by mal počas rekonštrukcie ochrániť celú budovu.

Predpoveď počasia však priaznivá nie je a ani tento dáždnik stále nezhotovili. Už na utorňajší večer hlásia výdatné dažde, tie by mali kulminovať vo štvrtok, pričom v tento deň by sa mal k tomu pridať aj silný vietor.

V klenbe katedrály sú tri diery, jedna z nich nastala po páde veže - sanktusníku nad oltárom. Nateraz stále nie je jasné vyčíslenie škôd.

Francúzsky premiér Édouard Philippe navrhol medzinárodnú súťaž o návrhy pre novú vežu, ktorá by mala nahradiť spadnutú z 19. storočia

Hovorí sa o vybudovaní dočasnej drevenej katedrály na námestí, kde by sa mohli konať katolícke obrady. Túto myšlienku uvítala aj starostka Paríža Anna Hidalgová.

Architekti musia čeliť aj ďalšiemu problému - odstráneniu poškodeného lešenia, ktoré používali na opravy ešte pred katastrofou. Časť z neho totiž musia rozrezať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že rekonštrukcia chrámu bude hotová najneskôr do piatich rokov. V roku 2024 by mal byť Paríž hostiteľom olympijských hier.

PARÍŽ/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.