Za všetkým stál tento muž: Islamský štát zverejnil identitu páchateľov masakry na Srí Lanke

foto1.jpg
Zdroj: Reuters

Haším sa podľa neoverených informácií odpálil v nedeľu v hoteli Šangri-La v srílanskom hlavnom meste Kolombo.

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorá sa prihlásila k útokom na Srí Lanke, zverejnila na podporu svojho tvrdenia zábery páchateľov atentátov. Skupina ôsmich mužov na nich prisahala vernosť vodcovi IS Abú Bakrovi Baghdádímu.

Strojcom útokov mal byť radikálny duchovný Zahrán Haším, uviedol na svojom webe inštitút SITE, ktorý sleduje radikálne hnutie vo svete. Aj srílanské tajné služby pokladajú Hašíma za strojcu útokov na Srí Lanke, ako uviedla tlačová agentúra AP.

Haším sa podľa neoverených informácií odpálil v nedeľu v hoteli Šangri-La v srílanskom hlavnom meste Kolombo, dodali Novinky.cz.

O možnom útoku vedeli

Srílanská vláda už v pondelok priznala, že pred útokmi dostala varovania pred miestnou extrémistickou skupinou, ktorá hrozila násilím v kostoloch, a premiér Ranil Vikramasinghe povedal, že niektorí ľudia zrejme prídu za tieto zlyhania v spravodajskej práci o zamestnanie.

Srílanská vláda obvinila z útokov miestnu islamistickú skupinu Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ). Vikramasinghe však poznamenal, že útoky "nemohli byť pripravené iba lokálne".

Srílanská polícia identifikovala osem z deviatich útočníkov, medzi ktorými je aj jedna žena. Všetci útočníci boli domáci obyvatelia. Polícia zatiaľ v súvislosti s útokmi zadržala takmer 60 osôb. Väčšinu zatknutých tvoria miestni obyvatelia, polícia však pátra aj po možnom zapojení cudzincov. Jedným zo zadržaných je sýrsky občan.

Jeden z útočníkov študoval v Británii a Austrálii

Jeden zo samovražedných útočníkov stojacich za veľkonočným bombovým teroristickým útokom na Srí Lanke študoval v Británii. Oznámil to v stredu námestník srílanského ministra obrany Ruvan Vidževardene, ktorého cituje stanica BBC. Počet mŕtvych sa medzitým zvýšil na 359, zranených je vyše 500.

"Sme presvedčení, že jeden zo samovražedných útočníkov študoval v Spojenom kráľovstve a neskôr si spravil nadstavbové štúdium v Austrálii. Následne sa vrátil na Srí Lanku a usadil sa tu," povedal Vidževardene s tým, že väčšina útočníkov mala dobré vzdelanie a pochádzala z rodín strednej a vyššej strednej triedy.


Tím Interpolu, ktorý vyšetruje útoky, vedie Čech

Na Srí Lanku pricestoval tím špecialistov Interpolu, ktorý by mal tamojším bezpečnostným silám pomôcť s vyšetrovaním nedeľných krvavých útokov v metropole Kolombo, jeho okolí a v meste Battikalóa. Tím odborníkov z Interpolu vedie nemenovaný český policajt, ktorý v tejto medzinárodnej policajnej organizácii pôsobí ako expert na terorizmus. Oznámil to policajný prezident v ČR Jan Švejdar, ktorého v stredu citoval spravodajský portál Novinky.cz.

"Informácie pre určenie totožnosti tých, ktorí sa podieľali na útokoch, môžu pochádzať odkiaľkoľvek," povedal generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock. Interpol má rozsiahlu medzinárodnú sieť a tiež databázu, ktorá je pri vyšetrovaní atentátov nevyhnutná.
V týchto dňoch sa preveruje databáza odcudzených a stratených cestovných dokladov, čo by mohlo pomôcť určiť možné odkazy alebo medzinárodné trasy teroristov, napísala internetová stránka týždenníka Focus.

Na ostrov Cejlón v Indickom oceáne, kde sa Srí Lanka nachádza, vyslali pomoc aj USA, a to v podobe tímu zloženého z agentov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a z predstaviteľov armády. FBI ponúkol napríklad expertov na laboratórne skúmanie zvyškov výbušnín, napísal denník The Washington Post.

Americká veľvyslankyňa na Srí Lanke Alaina Teplitzová varovala, že krajine stále hrozia útoky. "Teroristi môžu udrieť bez varovania. Typickými cieľmi sú veľké zhromaždenia a verejné miesta," uviedla.


COLOMBO/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Islamský štát

Dôležité udalosti