Robotníci na lešení Notre-Dame napriek zákazu fajčili. Príchod hasičov oddialila séria chýb

Lenka Vavrinčíková
Zdroj: TASR/AP/Francisco Seco

Skutočná príčina požiaru by podľa Le Cannard mohla súvisieť s renováciou veľkých zvonov z roku 2012.

Robotníci, ktorí pred požiarom katedrály Notre-Dame, stavali lešenie, napriek zákazu pri práci fajčili cigarety. Informovala o tom francúzska verzia portálu The Local, s odvolaním sa na satirický týždenník Le Canard enchaîné. Informáciu potvrdilo aj vedenie stavebnej firmy, ktorá opravovala katedrálu.

Podľa spomínaného týždenníka vyšetrovatelia v okolí lešenia našli sedem cigaretových ohorkov. Hovorca stavebnej spoločnosti Le Bras Fréres priznal porušenie protipožiarnych predpisov, vylúčil však, že by to súviselo s vypuknutím požiaru. Rovnako tiež odmietol jednu z verzií vyšetrovateľov, že by požiar mohli spôsobiť motory v lešenárskych výťahoch. Tie vraj boli od vežičky na streche katedrály, v ktorej pravdepodobne vznikol požiar, dostatočne vzdialené.

Denník Le Canard uviedol, že vyšetrovatelia sa zatiaľ najviac prikláňajú k verzii, že požiar spôsobil elektrický skrat. Okrem fajčiacich robotníkov však objavili viacero ďalších pochybení. Najzásadnejšie zrejme bolo, že hasičov privolali až 35 minút po tom, ako sa ozval požiarny alarm.

Bolo to spôsobené sériou ľudských chýb. Počítač totiž najskôr nesprávne označil miesto požiaru, strážnik si vraj myslel, že ide o falošný poplach. Ďalšou chybou bolo, že napriek pravidlám z protipožiarneho plánu katedrály, podľa ktorého mali na počítačový systém dohliadať nonstop dvaja pracovníci, bol tam iba jeden človek od 8:00 do 23:00 hod.

Skutočná príčina požiaru by podľa Le Cannard mohla súvisieť s renováciou veľkých zvonov z roku 2012. Po elektrifikácii ich ovládania totiž vo veži nechali aj to pôvodné. Tejto teórii nahráva aj fakt, že zvony naposledy odbíjali 12 minút pred vypuknutím požiaru.

Hasenie okrem neskorej reakcie sťažila aj nedostatočná kapacita požiarneho potrubia, ktoré sa v prípade väčšieho požiaru napája na vnútorný zdroj vody.

PARÍŽ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.