Ďalší výbuch na Srí Lanke, zatiaľ nehlásia žiadne obete

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Eranga Jayawardena

Zatkli ďalších 16 podozrivých.

Zo svojej funkcie vo štvrtok odstúpil námestník srílanského ministra obrany a šéf prezidentskej kancelárie Hemasiri Fernando. Informovala o tom agentúra AFP. Fernando poslal srílanskému prezidentovi Maithrípálovi Sirisénovi rezignačný list, v ktorom preberá zodpovednosť za udalosti z veľkonočných sviatkov. Vo funkcii však zostane až do vymenovania svojho nástupcu.

Ďalší výbuch

Ďalší výbuch zaznamenali vo štvrtok v srílanskom meste Pugoda ležiacom východne od metropoly Kolombo. Bezprostredne neboli hlásené žiadne obete, informovala tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné zdroje.

Polícia vyšetruje výbuch, ktorý sa odohral na prázdnom pozemku za dvorom miestneho magistrátu. Polícia spresnila, že nešlo o kontrolovanú explóziu, aké sa uskutočnili v uplynulých dňoch.

Výbuch prišiel v čase intenzívneho napätia, ktoré vládne na Srí Lanke od nedeľňajších samovražedných bombových útokov, ktoré si v tomto ostrovnom štáte vyžiadali najmenej 359 mŕtvych a približne 500 zranených.

Srílanské úrady medzitým odvolali stav zvýšenej ostražitosti v centrálnej banke v Kolombe; budovu uzatvorili po varovaní o hroziacom výbuchu. Pracovníci banky mohli budovu opustiť, potvrdili dva zdroje z prostredia danej inštitúcie.

Zatkli ďalších 16 podozrivých

Polícia na Srí Lanke zatkla ďalších 16 ľudí. V krajine na ostrove Cejlón v Indickom oceáne zaviedli nové bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu používania dronov, pričom polícia a bezpečnostné sily pokračujú v zásahoch proti sieti ľudí zapojených do nedeľných bombových útokov.

Najnovšie zatýkanie znamená, že celkový počet podozrivých vo väzbe stúpol na 76. Pri bezpečnostných operáciách boli zhabané aj vozidlá používané podozrivými. Miestnym vyšetrovateľom pomáhajú tímy zo Spojených štátov a z medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Tím z USA tvoria agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a príslušníci armády.

Srílanský Úrad civilného letectva (CAA) takisto až do odvolania zakázal používanie dronov a nepilotovaných strojov vo vzdušnom priestore ostrova. Dôvodom je "existujúca bezpečnostná situácia v krajine". Militanti už aj v minulosti využívali amatérske drony na prepravu výbušnín. Iracké sily dospeli pri likvidácii extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnom Iraku k poznaniu, že drony je ťažké zostreliť. Džihádisti na tieto drony nakladali granáty alebo jednoduché výbušniny a takto útočili na vládne sily.

Prísne bezpečnostné opatrenia platia aj v okolí srílanských hotelov, modlitební a vládnych budov, pričom úrady vykonávajú náhodné kontroly áut a autobusov. V stredu nariadil srílanský prezident Maithrípála Siriséna dvom vrcholným predstaviteľom, aby odstúpili - reagoval tak na obvinenia, že mu neodovzdali špionážne informácie o možných samovražedných bombových útokoch, ktoré mali predstavitelia k dispozícii už v marci.

Siriséna vyhlásil, že štátny tajomník ministerstva obrany Hémasiri Fernando a generálny inšpektor polície Púdžit Džajasundara neinformovali ani premiéra Ranila Vikramasingheho a jeho kabinet. Na Srí Lanke platí od pondelkovej polnoci výnimočný stav.

Podniky v Kolombe odporučili zamestnancom zdržiavať sa vo vnútri

Firmy a podniky v srílanskom hlavnom meste Kolombo odporučili svojim zamestnancom, aby sa vo štvrtok do 14.00 h zdržiavali vo vnútri. Dôvodom je možná bezpečnostná hrozba a prebiehajúca pátracia operácia v metropole.

Všetky katolícke kostoly sú dočasne uzatvorené

Všetky katolícke kostoly na Srí Lanke dostali príkaz na dočasné uzatvorenie a prerušenie bohoslužieb až dovtedy, kým sa nezlepší bezpečnostná situácia po smrtiacich bombových útokoch. Pre tlačovú agentúru AFP to vo štvrtok povedal miestny vysokopostavený duchovný.

"Na radu bezpečnostných síl nechávame všetky kostoly uzatvorené. Až do odvolania sa nebudú konať žiadne verejné bohoslužby," uviedol nemenovaný cirkevný predstaviteľ. Podľa srílanských vládnych činiteľov boli už predtým sprísnené bezpečnostné opatrenia v kostoloch v celej krajine.

Prečítajte si aj: Na Srí Lanke sa odpálila aj tehotná žena, manželka útočníka. Zabila pri tom tri svoje deti


KOLOMBO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kostoly

Dôležité udalosti