Prvé rokovanie EP bude v júli, ale komisia bude pracovať do jesene

Europoslanci na archívnej snímke.
Zdroj: AP Photo/Jean-Francois Badias

Členovia novej nemusia byť na kandidátke do eurovolieb.

Prvá ustanovujúca schôdza nových poslancov Európskeho parlamentu (EP), zvolených v májových voľbách, sa uskutoční v júli v Štrasburgu. Od toho momentu sa stanú oficiálne poslancami EP.

"Samozrejme, už pred prvou schôdzou sa poslanci prostredníctvom svojich politických frakcií budú zaujímať, kde budú pracovať, v ktorých výboroch - pričom výborov je vyše 20 v EP - a v ktorej delegácii budú pôsobiť s tretími krajinami, teda krajinami mimo EÚ. Tento náročný proces zaraďovania poslancov do výborov a do delegácií ich čaká ešte pred ustanovujúcou schôdzou," uviedol Dionýz Hochel z Kancelárie EP na Slovensku, ktorý je v súčasnosti poverený jej vedením.

Zároveň dodal, že na prvej schôdzi sa ich pozície oficiálne potvrdia. "Budú prebiehať hlasovania o zložení výborov a delegácií, v ktorých budú poslanci pracovať v Štrasburgu a v Bruseli," dodal.

S voľbou poslancov do EP súvisí aj kreovanie novej Európskej komisie. Mandát tej súčasnej vyprší koncom októbra, nová Komisia nastúpi v novembri.

"Kreovať sa bude už v októbri a veľmi úzko je to spojené s procesom (výberu) tzv. spitzenkandidáta (pozn. TASR: kandidáta na šéfa EK), to znamená, že súbežne s voľbami do EP, aby aj trochu mobilizovali záujem občanov o voľby do EP, budú prebiehať verejné debaty týchto spitzenkandidátov," spresnil Hochel.

Najúspešnejší z nich dostane poverenie stať sa novým predsedom Komisie, vyberie si následne svojich komisárov, členov EK, ktorí musia prejsť vypočutím - tzv. hearingom v rámci jednotlivých výborov EP -, a až následne bude EP hlasovať o Komisii ako o celku.

Hochel pripustil, že budúci členovia Komisie nemusia byť na kandidátke do EP. "Áno, sú príklady členov EK, ktorí predtým, než sa stali členmi Komisie, prešli procesom zvolenia za poslanca EP, ale nie je to nevyhnutná podmienka. Nakoniec, potom si nový predseda Komisie vyberá svojich spolupracovníkov na základe odporúčania členských štátov," vysvetlil.

Posledná schôdza súčasného legislatívneho obdobia Európskeho parlamentu v Štrasburgu sa konala v polovici apríla. Voľby do EP budú vo všetkých krajinách EÚ vo volebnom týždni, ktorý sa končí 26. mája. Oficiálne výsledky sa budú môcť zverejniť až po tom, ako sa uzavrú volebné miestnosti v poslednej členskej krajine EÚ.

Slováci si budú voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. Štatistický úrad SR by mal vyhlásiť oficiálne výsledky na Slovensku v noci z nedele 26. mája na pondelok 27. mája.

Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci sú volení na päťročné volebné obdobie.


ŠTRASBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.