Osýpky v Kalifornii: Na dvoch prestížnych univerzitách je karanténa

Kalifornská univerzita v Los Angeles (UCLA).
Zdroj: David Litman/shutterstock.com

Trump vyzval Američanov, aby sa dali proti infekcii zaočkovať.

Niekoľko desiatok študentov a zamestnancov dvoch univerzít v americkom štáte Kalifornia musí zostať v karanténe pre podozrenie, že by mohli byť nakazení vírusom osýpok.

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s tým, že ide o preventívne opatrenie v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu epidémie osýpok.

V Spojených štátoch od začiatku tohto roku zaznamenali rekordných 695 prípadov tohto ochorenia. Za rozšírenie osýpok podľa agentúry AP môže vo veľkej miere dezinformačná kampaň, na základe ktorej rodičia odmietajú očkovanie svojich detí.

Karanténa sa týka viac ako 200 študentov a zamestnancov Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) a Kalifornskej štátnej univerzity (CSU).

Ide o osoby, ktoré mohli byť vystavené vírusu osýpok a nemôžu dokázať, že boli proti nemu očkované. Tento rok len v okrese Los Angeles diagnostikovali osýpky piatim osobám, z ktorých jednou bol študent UCLA a druhou poslucháč CSU.

Úrady v obave z možného rozšírenia nákazy nariadili všetkým osobám, na ktoré sa vzťahuje nariadenie o karanténe, aby nechodili do školy ani do práce a v prípade, že sa u nich objavia príznaky choroby, okamžite kontaktovali svojho lekára a príslušný zdravotný úrad.

Americký prezident Donald Trump v piatok vyzval občanov USA, aby sa dávali očkovať proti osýpkam. Počet ľudí nakazených týmto vírusom totiž v USA dosiahol najvyššie čísla od roku 2000, informovali agentúry AFP a AP.

"Očkovanie je veľmi dôležité," povedal Trump novinárom v Bielom dome. "Každý by mal dostať dávku (vakcíny)," vyhlásil.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia. Ich vírus sa šíri kašľaním alebo kýchaním a vo vzduchu zostáva dlho po tom, čo infikovaná osoba opustí danú miestnosť.

Výskyt osýpok na celom svete počas prvých troch mesiacov roku 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol o 300 percent, uviedla podľa agentúry AFP Organizácia Spojených národov.

Vysoký počet prípadov osýpok zaznamenali najmä v radoch príslušníkov ultraortodoxnej židovskej komunity. Mnohí z nich totiž očkovanie odmietajú, píše agentúra AFP.

Za rozšírenie osýpok môže podľa agentúry AP vo veľkej miere dezinformačná kampaň, na základe ktorej rodičia odmietajú dávať očkovať svoje deti.

V minulosti sa Trump o účinnosti vakcín vyjadroval s nedôverou. V roku 2012 a 2014 na Twitteri niekoľkokrát mylne naznačil súvis očkovania s detským autizmom.

LOS ANGELES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osýpky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.