V obchode s obuvou zadržali bratov, ktorí sú podozriví z útokov na Srí Lanke

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Eranga Jayawardena

Indická polícia odhalila plán útokov, ale tamojšie orgány však nekonali

Srílanská polícia zadržala dvoch bratov, ktorí sú hlavní podozriví z veľknonočných výbuchov v tejto krajine. V rukách polície skončili v oblasti Nawalapitya.

Ako píše portál adaderana.lk odvolávajúc sa na políciu, identifikovali ich ako Mohamed Saadik Abdul Haq a Mohamed Saahid Abdul Haq. Tip na to, kde sa bratia skrývajú dostal špeciálny tím vyšetrujúci útoky. Zadržali ich v obchode s obuvov, ktorý patrí ich príbuznému. Polícia tiež zadržala vodiča dodávky, ktorý bratov doviezol do domu v oblasti Gampola.

V dôsledku série samovražedných bombových útokov zahynule na Veľkonočnú nedeľu viac ako 250 ľudí. Viaceré krajiny varovali svojich občanov, aby zvážili cestu na tento ostrovný štát.

Podrobný plán útokov získala v predstihu indická polícia. Kolegov v susednej krajine naň prvýkrát upozornila ešte 4. apríla, páchateľov však i napriek tomu nikto nezastavil, upozornila agentúra AP, ktorá citovala vyjadrenie predstaviteľa indického Ústavu pre riadenie konfliktov so sídlom v Naí Dillí.

Plán doteraz najkrvavejších útokov, aké boli spáchané v Južnej Ázii v spojení s teroristickou organizáciou IS, odhalili v Indii pri monitorovaní "zvyčajných kanálov". Policajti sa zaujímali o prívržencov samozvaného kalifátu IS, pôsobiacich na juhu Indie, keď sa dostali na stopu zatiaľ pre nich neznámej skupiny Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ).

Práve táto militantná organizácia podporovaná IS vykonala podľa srílanskej vlády koordinované bombové útoky na kostoly a hotely, ktoré sa odohrali na Veľkonočnú nedeľu a vyžiadali si vyše 250 obetí na životoch.

Indickej polícii sa podarilo získať podrobnosti o tomto zámere prostredníctvom sledovania komunikácie NTJ a mohla preto poskytnúť Srí Lanke "veľmi špecifické" informácie, uviedol šéf spomínanej inštitúcie Adžaj Sáhní. "Poznali skupinu, poznali ciele, poznali čas, poznali miesta pobytu samovražedných bombových útočníkov, a toto všetko bolo oznámené srílanskej vláde," upozornil tento predstaviteľ.

Najvyšší predstavitelia Srí Lanky v súvislosti s útokmi priznali, že niektoré z tamojších spravodajských jednotiek dostávali upozornenia v predstihu, a to počas niekoľkých týždňov až do samotného dňa ich spáchania, urobili však len málo pre to, aby páchateľov zastavili.

Prezident Maithrípála Siriséna, ktorý má na starosti aj rezort obrany a políciu, ako aj premiér Ranil Vikramasinghe uviedli, že o pláne útočníkov sa dozvedeli až po jeho uskutočnení.

Dôvod nereagovania na spomínané varovania je predmetom intenzívnej verejnej debaty, v ktorej niektorí pripisujú vinu rozhodnutiu zrušiť systém rýchlej odozvy na aktivity povstalcov, vybudovaný prezidentom Mahindom Rádžapaksom v závere dlhoročnej občianskej vojny na Srí Lanke.

AP poukazuje na stíhanie armádnych predstaviteľov po nástupe súčasného prezidenta v súvislosti s ich pôsobením počas vojny. Časť expertov sa zase domnieva, že bezpečnostné zložky nepovažovali spravodajské informácie z Indie za dôveryhodné vzhľadom na kontroverznú úlohu tejto krajiny v srílanskej občianskej vojne.a

KOLOMBO/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Srí Lanka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.