Telocvikár na cirkevnej škole roky zneužíval žiakov. Na súde uviedol nečakanú obhajobu

Nová bankovka.
Zdroj: Profimedia

Odsúdili ho na vyše 20 rokov väzenia.

Na vyše 20 rokov väzenia odsúdili v pondelok bývalého učiteľa telesnej výchovy na cirkevnej škole v španielskej Barcelone, usvedčeného zo sexuálneho zneužívania študentov. Informovala o tom agentúra AFP.

Joaquína Beníteza, ktorý v škole pôsobil takmer 30 rokov, odsúdili na 21 rokov a deväť mesiacov za pohlavné zneužívanie štvorice študentov. Obetiam zároveň musí zaplatiť celkové odškodné vo výške 120-tisíc eur, informoval denník El Periódico de Catalunya.

Beníteza zo zneužívania obvinilo aj 13 jeho ďalších bývalých študentov, avšak ich prípady sa pred súd nedostali, keďže sú už premlčané.

Zriaďovateľom zmienenej barcelonskej školy je mužská rehoľná kongregácia maristov založená v 19. storočí a špecializujúca sa na vzdelávanie.

Samotný učiteľ sa počas procesu ospravedlnil svojim obetiam. Svoje konanie pritom vysvetľoval tým, že aj on sám bol ako študent cirkevnej internátnej školy vystavený sexuálnemu obťažovaniu.

Proces s bývalým telocvikárom sa prebiehal v čase, keď v Španielsku došlo k nárastu počtu prípadov obvinení z pohlavného zneužívania maloletých, ktorých sa údajne dopustili predstavitelia katolíckej cirkvi. Práve prvé obvinenia v Benítezovom prípade, ktoré boli vznesené v roku 2016, viedli k odhaleniu ďalších podobných káuz.

Podozrenia sa pritom týkali aj viacerých učiteľov na dvoch ďalších školách v Barcelone, ktoré sú v správe rehole maristov. Ich prípady však už boli taktiež premlčané, a tak sa pred súd dostal len Benítez.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti