Zahraničné

Novinár nachytal alternatívneho liečiteľa. Marcela († 45) to ale stálo život

jiri.jpg
Zdroj: YouTube.com

Veril, že je vyliečený, zomrel však hneď po odchode zo sekty.

Štyridsaťpäťročný Čech Marcel Wimmer trpel rakovinou krvi. Ide o najťažšie liečiteľnú chorobu. V januári tohto roka zomrel. S najväčšou pravdepodobnosťou by dnes ešte žil, keby sa na sklonku života nerozhodol odmietnuť klasickú liečbu. Zveril sa do rúk spoločenstva Slnko nádeje. Ich liečebné postupy ale nezaberali. Marcel chradol a choroba rýchlo postupovala. Bol ale presvedčený o tom, že sa lieči. 

Zdroj: rozhlas.cz

"Oni mu vysvetlili že keď sa dostane telom, bolesťami na totálne dno, že sa vlastne znovu narodí a bude sám liečiť ľudí," spomína Marcelova kamarátka Jiřina Dvořáková pre rozhlas.cz.

Marcelovi rodičia ale prianie svojho chorého syna rešpektovali a začiatkom roka ho odviezli do sídla spolku. Guru Jiří Suchý Marcelovi vynadal, že vôbec navštívil lekára. Po niekoľkých dňoch sa zo spoločenstva ozvali mužovým rodičom, že Marcel je už na 80 percent zdravý a majú si poňho prísť. Po schodoch ho už len niesli. Skolaboval a už sa neprebral. Bolesťami trpel do poslednej chvíle. Umrel pred domom, v ktorom sídli Slnko nádeje.

Rádiožurnál sa tak rozhodol pátrať, čo je táto sekta zač. Trvalo im to niekoľko mesiacov. Do spolku nasadili svojho človeka s fiktívnym nádorom na mozgu a skrytým mikrofónom mapoval všetky čarodejnícke rituály, ktoré sa v spolku odohrávali. 

Zdroj: YouTube.com

Fiktívneho pacienta Jiří Suchý hneď v prvom telefonáte žiadal, aby nechodil k lekárovi. Vraj si s nádorom sám poradí a o dva týždne si naňho nájde čas. Keď nasadený človek prišiel na prvú seansu, Suchý ho zaviedol do miestnosti s veľkým kryštálovým kameňom, pohovkou a kancelárskym kreslom, na ktorom sedáva sám majster. Asistovala mu jeho žena, ktorá sa na liečbe podieľala. Jiťulka, ako jej manžel hovorí, nádor diagnostikovala a Jiří začal čarovať.

Začal mávať rukami, tlieskať, lúskať a rozprávať sa sám so sebou. Po niekoľkých seansách mužovi oznámili, že je nádor na ústupe. Neexistujúci tumor sa mal zmenšiť o dva centimetre. Suchý sa potom spýtal "universa", akú odmenu si má vypýtať. Odpoveď znela 1 800 českých korún, spolu s liečivou vodou sa cena vyšplhala na 3 500.

S nahrávkou potom prišiel Rádiožurnál Suchého konfrontovať. Pozrite si jeho reakciu.ČESKÁ REPUBLIKA/ TVNOVINY.sk, rozhlas.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.